Kırgızistan’da 1916 Rus Olayları İçin Soykırım Teklifi

0
1359

Kırgızistan’da 1916 yılında yapılan Rus baskınının Kırgız soykırımı olarak kabul edilmesi için teklif sunuldu.kirgizistanda-1916-rus-olaylari-icin-soykirim-teklifi

 

Çarlık Rusyası’nın Batı Türkistan halkına karşı yaptığı silahlı baskını araştıran sivil komisyon tarafından Bişkek’te düzenlenen bilimsel-pratik konferansın katılımcıları bu olayları Kırgız halkına karşı imha veya soykırım olarak nitelendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Konferansa bilim adamları, tarihçiler ve cumhurbaşkanlığı kararıyla oluşturulan araştırma grubunun üyeleri katıldı. Bu sivil oluşumun “Azattık” radyosuna konuşan temsilcisi Mametyunus Abulov konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Abulov açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

“Bu trajik olaylarda Çarlık Rusyası halkımızı korkutmaya çalıştı, ama bunu başaramadılar. Sonra insanlarımıza işkence yaptılar ve halkımızı tam anlamıyla yok ettiler. Biz bu olaylar hakkında doğruları konuşmalıyız. Bu konuda tarihçilere çok da güvenmiyoruz. Hükümetimiz bu trajedinin 100’üncü yıldönümünü Rusya’nın olumsuz tepkisinden korkarak, resmi düzeyde yapmayı düşünmektedir. Ama biz ne zamana kadar korku içinde yaşayacağız? Halkımıza karşı yapılan imha girişimini açıkça haykırmalıyız.”

 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev 2015 yılı Mayıs ayında 1916 olaylarının 100. Yıl dönemine hazırlık konusunda bir kararname imzalamıştı. Kararnamede bu olaylar Kırgız tarihinde en trajik dönem olarak nitelendirilmişti.

 

Kararnamenin açıklamasından sonra Rus katliamı hakkında tarihsel ve siyasal bir değerlendirme yapacak bir sivil araştırma komisyonu kurulmuştu. Bu olaylarda Rus ordusunun zulmünden kaçan Çuy, Issık-Göl ve Narın bölgelerinde yaşayan halk komşu Çin’e sığınmaya çalışmış ve bir kısmı yollarda ölmüştü.

 

Tarihçilere göre, bu olaylar esnasında bu bölgelerin nüfusu yüzde 40 oranında azaldı.

 

Sovyet döneminde Kırgız katliamı konusu hakkında konuşmak yasaklanmış ve tüm tarihi bilgiler arşivlerde gizlenmişti.

http://www.turkistangazetesi.com/haber/kirgizistanda-1916-rus-olaylari-icin-soykirim-teklifi/333/#.VlBacH0f3As.facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.