Koordinatları bulamayana yemek yok

0
1246

Amasya’daki 49. dönem temel özel harekat kursuna katılan polisler, dağlık arazide komando eğitimini aratmayan 3,5 aylık zorlu süreçten geçiriliyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörle mücadele için polis  meslek yüksekokullarından yeni mezun olan veya halen görev yapan emniyet  mensupları arasından gönüllü özel harekat polisliğini tercih edenler, ön elemeye  tabi tutuluyor. spor testi yapılan kursiyerlerden uygun görülenler, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu’nun doğa şartlarına en uygun yer olarak belirlenenAmasya‘daki dağlık  arazide oluşturulan kampta temel özel harekat kursuna alınıyor.
  Zorlu eğitimden geçirilen kursiyerlere ilk olarak seviyelerini  belirlemek amacıyla tabancayla atış yaptırılıyor. Atış becerilerinin  geliştirildiğine kanaat getirildikten sonra özel harekatçı adaylarına uzun  namlulu tüfek, keskin nişancı tüfeği, ardından da bomba atar ve diğer silahları  kullanmaları ile el bombası atmaları öğretiliyor. Kursiyerlerin birlikte hareket etme kabiliyetlerinin artırılması  amacıyla yanaşık düzen eğitiminin verildiği kurs, temel bilgilerin slayt  eşliğinde öğretilmesinden sonra arazide sürüyor.
KOORDİNATLARI BULAMAYANA YEMEK YOK
Arazide pusulayla yön bulabilme eğitimi kapsamında kursiyerlerin öğle  yemekleri, eğitmenleri tarafından belirlenen yere bırakılıyor. Daha sonra  koordinatları verilerek kursiyerlerden yiyecekleri bulup yemeleri bekleniyor.  Kursiyerlere akşam yemeği de aynı yöntemle veriliyor. Bırakılan yiyecekleri  bulamayanlar ise yemekten mahrum kalıyor.
Arazide kalma eğitiminde ise özel harekat polisi adaylarına 3 günlük  yiyecek verilerek arazide bir hafta kalmaları isteniyor. Kar yağışlı ve soğuk  havada gruplar halinde bir hafta boyunca gece gündüz arazide kalan, hiçbir  ısıtıcı alet kullanmayan kursiyerler, en zor şartlara bile dayanmayı, bu  koşullarla başa çıkabilmeyi öğreniyor. Kursun önemli bir parçasını da gece  eğitimi oluşturuyor.
Sızma parkurunda da pusuya düşüldüklerinde ateş altında ilerleme ve  teröristlere karşılık vermeleri öğretilen kursiyerler, birbirlerine destek olarak  pusudan kurtulmayı öğreniyor. Eğitimlerde her gün 150 civarında mermi kullanan  kursiyerler, dağcılık malzemeleriyle kaya ve mağaralara tırmanmayı da öğreniyor.Kursiyerlere zırhlı araçları kullanma, araçlarla konvoy halinde  ilerleme, pusuya düşüldüklerinde alandan çıkma ve teröristlere en hızlı şekilde  karşılık vermeleri de öğretiliyor. Son dönemde çatışmaların genellikle sokaklarda  gerçekleşmesi ve tuzaklamalar nedeniyle eğitimlerde bu konulara yoğunlaşılıyor.  Özel harekat polis adaylarına sokaklarda, binaların arasında zayiat vermeden  ilerleyebilme, evlerde arama yapma teknikleri öğretiliyor.
Çalışmalarını kar ya da sağanak altında bile aksatmayan özel harekat  polis adaylarına helikopterle çatışma alanına intikal, helikopterden halatla inme  ve tırmanma eğitimleri de veriliyor.
BAŞARISIZ BULUNAN KURSTAN AYRILIYOR
Her ay seviye belirleme sınavına tabi tutulan kursiyerlerden spor ve  atış gibi tüm alanlarda 100 üzerinden en az 75 puan almaları bekleniyor.
Herhangi bir alanda 2 kez üst üste 75 puanın altında kalan veya  değerlendirme sonucunda yeterli bulunmayan kursiyer, ilişiği kesilerek eski görev  yerine gönderiliyor. 600’e yakın kursiyerle başlayan ve son haftasına girilen  kursta gerek zorluklarına dayanamayıp kendi isteğiyle bırakanlar gerekse yeterli  görülmeyip elenenlerle özel harekatçı adaylarının sayısı 400’ün altına düştü.
Kursların başarıyla tamamlanma oranı ise genel itibarıyla yüzde 60  olarak gerçekleşiyor.
Kursiyerlere polis disiplininin yerleştirilmesi de eğitim programının  temel amaçlardan birini oluşturuyor. Maneviyat, Vatan bütünlüğü, bayrak ve ezanın  önemiyle ilgili bilgi yüklenen kursiyerler, şehitliği en büyük “ödül” sayıyor. Kurs sonunda özel harekat polis adaylarını hiçbir zorluk ve acının  yıldırmaması hedefleniyor. Açlık, susuzluk, uykusuzluk, hava şartları ve gece  gibi tüm etkenlere karşı dayanıklılık ve sabrın en üst düzeye çıkarılması  amaçlanan eğitim programıyla kursiyerlerin çatışma ortamından zayiat vermeden  çıkabilmelerinin sağlanması isteniyor.
ÖZEL HAKERAT POLİSİ OLACAKLAR
Kursiyerler, eğitim sayesinde hızlı silah kullanmayı, dayanıklılığı ve  sabretmeyi en üst seviyede öğreniyor. Gelecek hafta sonu sona erecek 3,5 aylık  kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler, düzenlenecek törenle özel harekat polisi  olacak. Kursiyerler, daha sonra kura çekilerek görev yerlerine gönderilecek ve  terörle mücadelede görev alacak.
Özel harekat polisi olacak personel, göreve başladıktan sonra da  belirli dönemlerde yine eğitime tabi tutulacak, hem bilgilerinin pekişmesi  sağlanacak hem de uçak ve metro kaçırma gibi olaylara müdahale teknikleri  öğretilecek.
http://www.milliyet.com.tr/koordinatlari-bulamayana-yemek-yok-gundem-2183762/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.