Küçük Nehir Ayaz, Arkadaşlarını İstiyor

0
362

Bir  çocuğun eğitim hayatı tehlikede

Bir erkek çocuğu eğitirsen bir kişiyi eğitmiş olursun, 1 kız çocuğunu eğitirsin bir aileyi eğitmiş olursun. Çok önemli bir kanaat ve kız çocuklarını eğitmenin öneminin üstüne üstüne basıyor.

O zaman  Çekmeköy’de tam zamanlı kaynaştırma öğrencisi Nehir Ayaz’a mobbing neden uygulandı ve çocuk neden eğitim hayatından alı konuldu?

 

 Çekmeköy’de ilkokulda okuyan tam zamanlı kaynaştırma öğrenci Nehir Ayaz’ın velisi Elif Ayaz, diğer veliler tarafından ’öğrencilere kötü davrandığı’ gerekçesiyle şikâyet edilen sınıf öğretmeninin şikayeti kendisi yapmış gibi davrandığını  ve kızı için imza toplanarak sınıfının  değiştirildiğini ifade etti.

Kendisi ve kızına baskıyı detaylı anlattı: ” 4 yaşına kadar aşırı sosyal, herkesle iletişim kuran bir çocuktu kızım. Doğumda sağ kol köprücük kemiğinin kırılması sonucu sakat kaldı. Tanıdı brakialpleksus. Anaannenin aniden vefatı sonucu çok etkilendi, kendini tamamen kapattı. Anaokuluna başladık. 4 yasında kendi kendine okuma yazmayı öğrenmişti. Anaokulunda öğretmeniyle de arkadaşlarıyla da iletişim kurmadı.” Küçük Nehir”in aslında çevresindekilerin ilgisine  ihtiyacı vardı  ki, Elif Ayaz, okula gediyor; kızının hem tuvaletine yardım ediyor hem de sınıf arkadaşları ile bağ kurmasına yardımcı olurdu. Annenin aktifliği velilere de sıçrıyor.

 

Elif Ayaz; velilerle sınıf çocukları için kelime oyunu oynayarak okuma -hece tombalası yaparken

Ve bu yakınlık, içli dışlı çalışmalar sınıf öğretmeninin hoşuna gitmiyor. Anneli kızlı Nehir ve Elif Ayazların problemleri bundan sonra… Anne Elif Ayaz: ”  Benim arkadaşlarla olan ilişkim, beni sevmeleri, saygı duymaları, yaptığım maddi yardımlar öğretmeni rahatsız etti ve bunu da sivrilmek olarak dile getirdi.”

 Sonuç Nehir Ayaz’ın sınıfının  değiştirilmesi ile çözülür. Ama bu karar yeni problem doğurur Ayazlara.  Kızının  8 Mart’tan beri okula gitmediğini ve okuldan soğuduğunu söyleyen Ayaz, kızının okula devam edebilmesi için durumu MEB’e ileterek şikâyette bulundu.

Çekmeköy'de Tam Zamanli Kaynastirma Ögrencisi Ve Ailesine Mobbing

Elif Ayaz, kızının yeni sınıfına alışmakta zorlandığını ve yeni öğretmeninin kızı Nehir ile ilgilenmediğini, bu yüzden Nehir’in okuldan soğuduğunu, kendisinin ve kızının psikolojisinin bozulduğunu ifade etti.

Kızı 8 Mart tarihinden beri okula gitmediği halde idareciler tarafından okuldaymış gibi gösterildiğini belirten Ayaz, durumu MEB’e ileterek şikâyette bulundu.

Konuyla ilgili konuşan Elif Ayaz, “Sınıf öğretmeni çocukları bağırıp korkuttuğu yönünde şikâyet edilmiş. Fakat bu şikâyeti yapan ben değilim. Sınıf öğretmeni bunu yapan benmişim gibi sınıf annesi ve yardımcısına söyleyip, sınıftaki diğer velileri de organize ederek çocuğumun sınıftan ayrılması yönünde imza toplayıp okul idaresine verilmiş. Bununla yetinmeyip Ilçe Milli Egitim Müdürlügüne sikayet dilekçeleri verilmis. Veli toplantisinda çocuklara oyuncak alip dagittigim için sinif ögretmeninin tahrik etmesi üzerine birtakim tartismalar yasandi. Neticesinde çocugumun sinif degisikligi karari alindi. Zar zor yeni sinifina ikna edip götürdügümüzde sinif ögretmeni çocugun yüzüne bile bakmadi, konusmadi. O gün yani 8 Mart itibariyle çocugum okula gitmek istemiyor. Okulu çok sevdigini, eski arkadaslari ile beraber olmak istedigini söylüyor. Bu durum benim ve çocugumun psikolojisini bozmus durumda. Ve çocugum okula gitmedigi günler idare tarafindan var gibi gösterilmis, bunu MEB’e ilettim. Henüz sonuçlanmadi, ne durumda bilmiyorum. Çocugum okulundan geri kalmasin. Sesimin duyulmasini istiyorum. Sosyallesmesi lazim. Farkli yapiya sahip bir ögrenci. Yönetmeliklere uyulmasini rica ediyorum” seklinde konustu.