Kürt baronların Diyarbakır’ı

0
1879

Hem HDP’lilerin hem de HDP’li belediyelerin imara açtığı her bölgeden yüzde 10 komisyon alan terör örgütünün kasası parayla doldu.

Diyarbakır’ın Sur ve Bağlar gibi ilçeleri her gece savaş alanına dönerken, lüks evlerin ve markaların bulunduğu Diclekent ile Dicle Vadi Evleri’nde HDP’liler çatışmadan uzak bir yaşam sürüyor.


Son günlerdeki sıcak gelişmelerin ardından Diyarbakır’ın Bağlar ve Sur gibi yoksul ilçeleri savaş alanına dönerken, genellikle HDP’li milletvekilleri ve yöneticilerin yaşadığı Diclekent ile Dicle Vadi Evleri’nde tam tersi bir görüntü hâkim. Gerginlik yüzünden halkın canından bezdiği Diyarbakır’da HDP’nin kaymak tabakası çatışma ve molotof sesinden uzak, keyif içinde bir hayat sürüyor. Başta HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş olmak üzere, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Osman Baydemir ve daha birçok HDP’li yöneticinin yaşadığı bölgede, ünlü yabancı markaları barındıran lüks alışveriş merkezleri ve kafeler dikkati çekiyor. Terör örgütünün şehir yapılanması KCK, eylemlerini özellikle bu bölgeye taşımamaya ve protesto gösterilerini buraya sıçratmamaya özen gösteriyor. Öyle ki Diyarbakır’da sokakların en fazla alevlendiği, örgüt yöneticilerince kepenklerin zorla kapattırıldığı günlerde bile Diclekent’teki lüks kafe ve restoranlar “Beyaz Kürtler”e hizmet etmeye devam ediyor.

ÖRGÜTÜN KOMİSYONU YÜZDE 10
Her gece kentin yoksul bölgeleri savaş alanına dönerken Diclekent’teki vatandaşlar, çatışmaları televizyondan izliyor. Ev fiyatlarının yarım milyon lirayı geçtiği bölgedeki ranttan örgütün ise büyük ölçüde kâr sağladığı belirtiliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye tarafından son yıllarda imara açılan Diclekent bölgesi, büyük bir imar rantını da beraberinde getirdi. Hem HDP’lilerin hem de HDP’li belediyelerin imara açtığı her bölgeden yüzde 10 komisyon alan terör örgütünün kasası parayla doldu. Ultra lüks rezidansların yapıldığı bölgeye, çocuklar için lunapark, koşu yolları, spor alanları ve alışveriş merkezleri inşa edildi. HDP’li siyasetçilerin yakınları Diclekent’te birçok kafe ve restorantın sahibi oldu. Yapılan jakuzili rezidanslara ise Welat (vatan) Azad (Özgür) gibi Kürtçe isimler verildi.

diyarbakırhttp://www.aktuel.com.tr yazdı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.