Kurtarılan pilot: Türkiye sınırını ihlal etmedik

0
1174

Dün Suriye sınırında düşürülen Rus uçağının kurtarılan pilotu Konstantin Murahtin, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmediklerini ve Türkiye’nin kendilerini uyarmadığını söyledi.

Rossiya 1 kanalına konuşan Murahtin, “Bir saniyeliğine bile onların hava sahasını ihlal etmiş olmamız olanaksız. Tamamen açık havada 6 bin metre yükseklikte uçuyorduk ve uçuş yolumuzu tam kontrol ediyordum. Hiçbir şekilde iletişim yoktu. Bu nedenle normal rejimde uçuyorduk. Su-24 bombardıman uçağı, F-16 jetleriyle aynı hız kapasitesine sahip. Eğer bizi uyarmak isteselerdi, paralel seviyeye gelerek kendilerini gösterebilirlerdi. Ama böyle bir şey olmadı. Uçağın kuyruk tarafına birden füze geldi. Füzeyi göremediğimiz için karşı manevra da yapamadık” dedi. Operasyon bölgesini “avucunun içi gibi bildiğini” ifade eden pilot, Rusya Hava Kuvvetleri’ne Suriye’de hizmet etmek istediğini vurguladı.

Pilot, bugün erken saatlerde Russia Today muhabiri Roman Kosarev’e konuşmuştu. Lazkiye’deki Rus hava üssünde sağlık kontrolünden geçen pilot, kendini iyi hissettiğini söylemişti.

Kaynak: Radikal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.