Kurultay için mahkemeye

0
1120

Olağanüstü tüzük kurultayının öncülüğünü yapan Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan’ın avukatları MHP Genel Merkezi’nden cevap gelmeyince bugün yargı sürecini başlatıyor.

MHP cevap vermedi, mahkeme yolu açıldı

MHP’de 547 delegenin imzasıyla yapılan olağanüstü tüzük kurultayı talebine Genel Merkez’den cevap verilmemesi üzerine mahkeme yolu göründü. Topladıkları imzalarla olağanüstü tüzük kurultayının öncülüğünü yapan Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan’ın avukatları bugün yargı sürecini başlatıyor. Çarşamba ve Perşembe günü bir araya gelip durum değerlendirmesi yapan avukatlar bugün için Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açılması kararı almıştı. Yapılan toplantılarda olağanüstü tüzük kurultayını toplayacak “Çağrı Heyeti”nde yer alacak isimler de belirlenmişti. Olağanüstü kongre talebiyle genel merkeze verdikleri delege imzalarına yönelik geçen 15 gün içerisinde MHP Genel Merkezi’den olumlu veya olumsuz bir cevap alınmayınca avukatlar, bugün mahkemeye başvuracak.

15 gün doldu

Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, olağanüstü kurultay toplanması için Kasım ayından itibaren delegelerden toplamaya başladıkları imzaları, 15 Ocak’ta Genel Merkez’e teslim etmiş ve cevap için 15 gün bekleyeceklerini açıklamışlardı.

MHP Tüzüğü, olağanüstü kongrelerde genel başkan seçimine izin vermiyor. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan’ın öncülük ettiği imzacılar, olağanüstü kongreyi toplayarak, hem tüzük değişikliği hem genel başkan seçimi yapılmasının önünü açmayı amaçlıyor. İmzacılar, mahkemeden yazı gitmesinin ardından, MHP Genel Merkezi’nin 2 hafta içerisinde mahkemeye cevap vermesi gerektiğini ve cevabın ardından 2 hafta içerisinde olağanüstü kongrenin toplanmasının yasal zorunluluk olacağı değerlendirmesinde bulunuyor. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin, imzacıların talebini yerinde görmesi halinde, delegelerden seçilecek 3 kişi, “Kurultay Çağrı Heyeti” olarak görevlendirilerek, olağanüstü kurultayın toplanması için gerekli çalışmaları başlatacak.

 http://www.yenicaggazetesi.com.tr/kurultay-icin-mahkemeye-130663h.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.