Latin Amerika’dan Yemen’e ithal asker

0
1281

Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’deki operasyonlarda cepheye sürmek üzere Kolombiya’dan savaşçı getirmeye başladı. Gerilla ile mücadele tecrübesine sahip askerlerin aylığı 3 bin dolar

Yemen’de İran’ın desteklediği Husi milislere karşı Suudi Arabistan’la ortak operasyonlara girişen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), kendi vatandaşları cepheye gitmekte isteksizlik gösterince, çareyi savaşçı ithal etmekte buldu. New York Times’ın özel haberine göre, BAE, Kolombiya başta olmak üzere Latin Amerika’dan asker getirmeye başladı. Kolombiya’nın tercih edilmesindeki sebepse, FARC gerillalarına karşı yürütülen uzun savaşta, askerlerin tecrübe kazanmış olması. İlk etapta 450 savaşçının getirildiği belirtilirken, bu grupta Kolombiyalıların yanı sıra Panama, El Salvador ve Şili gibi ülkelerden askerlerin de yer aldığı kaydedildi. New York Times’a konuşan uzmanlardan Sean McFate, “Paralı savaşçılar, kendi vatandaşları savaşmak istemeyen zengin ülkeler için çok iyi bir seçenek. Bu iş, dünya çapında bir sektöre dönüşmüş durumda” yorumunda bulundu.

AYLIK 3 BİN DOLAR

BAE topraklarındaki askeri kamplarda uzun eğitimlerden geçirilen yabancı paralı savaşçıların, aylık 3 bin dolar ücret aldıkları açıklandı. Kolombiya’da 400 dolar civarında para kazanan askerlerin, Yemen’deki savaşa katılmaya oldukça istekli olduğu vurgulandı. Kolombiyalı birliklerin, Yemen’de cepheye gittiklerinde aylık bin dolar ilave maaş alacakları da belirtildi.

AFRİKALILAR DA VAR

Yemen’deki operasyonlarda ücretli savaşçı istihdam eden tek ülke BAE değil. Suudi Arabistan da başta Sudan ve Eritre olmak üzere, çeşitli ülkelerden getirdiği askerleri cepheye sürmeye devam ediyor. Mısır ve diğer Arap ülkeleriyse, operasyonlara çeşitli düzeylerde askeri katkı sağlıyor.

EN AZ 2 BİN 500 SİVİL KURBAN
Yaklaşık iki yıl önce başlayan ve Suudi Arabistan’la İran arasında vekalet savaşına dönüşen Yemen’deki çatışmalar, şimdiye kadar en az 2 bin 500 sivilin canına mal oldu. Başkent Sana’yı ellerinde tutan Husi milislere karşı, Suudi Arabistan yönetimi güneydeki Aden kentini fiili başkent haline getirdi. Aden’de, Abdurabbi Mansur Hadi’nin başkanlığında yeni bir hükümet kurulurken, ülkenin orta ve kuzey kesimleri Husilerin lideri Abdulmelik el Husi’ye bağlı birliklerin kontrolünde.

kaynak:SABAH

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.