MHP’den çocuk istismarına karşı idam teklifi

0
1219

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarının idam ile cezalandırılması gerektiğini belirterek, bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi sundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi sunan MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, cinsel suçların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Kanun teklifinin gerekçeleri hakkında da bilgi veren Halaçoğlu, Milliyet’te yer alan habere göre bu açıklamayı yaptı:

“Gün geçmiyor ki ülkemizin herhangi bir yerinden tacize uğrayan çocuk, tacize uğrayan kadın, genç kız, anne, tecavüze uğrayan kız çocuğu, tecavüze uğrayan erkek çocuğu, bu yöndeki ölüm haberleri gazetelerin, televizyonların, sosyal medyanın manşetlerinde yer almasın. Anayasa’nın 102, 103, 104 ve 105. Maddeleri ile düzenlenen ‘Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar’ kapsamında, 2002’de Türkiye’de dosya sayısı 8 bin 146 iken bu sayı 2011 yılında 32 bin 988 olmuş, yüzde 400 civarında bir artış gerçekleşmiştir. Bu rakamlar da göstermektedir ki, Türkiye’de cinsel suç sayısında önlenemeyen bir yükseliş vardır. 2011’den günümüze kadar da ‘Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar’ da artış maalesef katlanarak devam etmektedir. Hatta 18.06.2014 tarihinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yapılan değişiklikler ile cezaların iki katına varan oranlarda artırılması bile caydırıcı olamamıştır. Cinsel istismar suçlarındaki artış, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre çocuk olarak tanımlanan henüz 18 yaşını doldurmamış vatandaşlarımızı baz aldığımızda çok daha büyük, çok daha ciddi boyutlardadır. Adalet Bakanlığı verileri; 2011 yılında işlenen toplam 24 bin cinsel saldırı suçunda mağdurların yaklaşık yüzde 70’inin çocuk olduğunu, 7.610 sanığın 15 yaşından küçük çocuklara tecavüzle, 4.903 sanığın cinsel istismarla, 1.759 sanığın ise çocuk yaşta biriyle cinsel ilişkiye girmekle suçlandığını ortaya koymaktadır. TÜİK verilerine göre sadece 2014 yılında 1.377’si erkek, 9.718’i kız çocuğu olmak üzere toplam 11 bin 95 çocuk cinsel istismara maruz kalmıştır. Türkiye’de son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı yaklaşık 250 bin’dir. Çocuklara yönelik cinsel istismar fiili tıpta pedofili (subyancılık) olarak isimlendirilen bir patolojidir. Cezai ehliyetleri tam olan bu psikopat kişilerin patolojik durumu, hastalığı tedavi edilemez ve bulduğu her fırsatta bu suçu işleyecektir.”

Halaçoğlu, kanun teklifinde ise şu değişiklikleri talep etti: 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 103’üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi ile ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, idam cezası ile cezalandırılır.

“(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, idam cezasına hükmolunur.” “(7) Bu suçtan dolayı verilen cezalar para cezasına çevrilemez, indirim uygulanamaz, ertelenemez ve açılan davalarda zamanaşımı işlemez.” MADDE 2- 5237 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, idam cezası ile cezalandırılır.” MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.