NATO ve Türkiye’den gözdağı

0
1436

NATO Daimi Deniz Görev Grubu ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin katılımıtla 1-4 Şubat tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de tatbikat yapıldı.

NATO ve Türkiye'den gözdağı

NATO üyesi ülkeler arasındaki ittifak dayanışmasının sergilenmesi, NATO DenizKuvvetleri unsurları arasında karşılıklı çalışabilirliğin, koordinasyon ve işbirliğinin arttırılması maksadıyla; NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin katılımıyla 01 – 04 Şubat 2016 tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de DenizTatbikatı icra edildi.

NATO ve Türkiye'den gözdağı

Deniz Tatbikatı’na; Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG Gökçeada fırkateyni, TCG Bodrum korveti, TCG Mızrak ve TCG Zıpkın hücumbotları, TCG Atılay denizaltısı, bir Deniz Karakol Uçağı, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli Alman Deniz Kuvvetlerinden FGS Bonn komuta-kontrol gemisi, Kanada Deniz Kuvvetlerinden HMCS Frederıcton ve TCG Barbaros firkateynleri iştirak etti.

NATO ve Türkiye'den gözdağı

Deniz Tatbikatı kapsamında; Gemicilik Eğitimleri, Hava Savunma ve Denizaltı Savunma Harbi Eğitimleri, Arama Kurtarma Eğitimi ve Fiili Silah Atışları icra edildi. Tatbikat öncesinde, Alman Deniz Kuvvetlerinden Tuğamiral Jörg Kleın komutasındaki SNMG-2 gemileri 29 Ocak – 01 Şubat 2016 tarihleri arasında Aksaz Deniz Üssü’nü ziyaret etti.

NATO ve Türkiye'den gözdağı

RUSYA VE İRAN’A GÖZDAĞI

Özellikle son dönemde Rusya’nın Türk hava sahasını ihlali ve İran’la birlikte bölgede tansiyonu yükselten hamleler yapması sonrası gerçekleştirilen bu tatbikatın bir gözdağı mesajı içerdiği yorumları yapılıyor.

(Sabah)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.