Nobel Ödüllü Aziz Sancar: “Putin aklını başına alsın. Çarlık dönemi geçti. Artık hasta adam Türkiye değil, Rusya’dır.”

0
1779

0.1771542

“TÜRK GENÇLERİNİN NOBEL KAZANMASINI ÇOK İSTERİM”

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde katıldığı seminerin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Sancar, ödülü kazanmaktan büyük onur duyduğunu söyleyerek, Türk gençlerinin de bilimsel alanlarda Nobel kazanmalarını çok istediğini dile getirdi.

“BU KADAR SEVİNECEKLERİNİ BİLSEM ÖDÜLÜ 20 YIL ÖNCE ALIRDIM”

Sancar, “Türk halkının bu kadar sevineceğini bilseydim bu ödülü 20 yıl önce alırdım. Umarım Türk gençlerine örnek olur. Türk gençlerinin de bilimsel alanlarda Nobel almalarını çok isterim. Bütün Türk milleti ve kardeşlerime sevgilerimi gönderiyorum. Beni en çok memleketim hakkında düşündüren, Türkiye’deki politik kavgalardır. Umarım kavgaları bir tarafa bırakıp, birlikte memleketimizi kalkındırırlar” şeklinde konuştu.

“ALLAH PUTİN’E AKIL VERSİN”

Hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’nın tutumunu da eleştiren Sancar, “Allah Putin’e akıl versin. 1880 dönemi, Çarlık dönemi geçti. Artık hasta adam Türkiye değildir, Rusya’dır. Bütün yaptıkları delilikler, hem Rusya’ya hem Türkiye’ye hem dünyaya zararlı. Rus milleti aklını başına alır, Putin hakkında bir şey yaparlar” diye konuştu.

“FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ TARAFTARLARI KUSURA BAKMAYIN”

Efsane kaleci Turgay Şeren’in kendisine gönderdiği imzalı forma için teşekkür eden Sancar “Küçükken Turgay abimin resimlerini duvarlara asardım. Şimdi çok sevdiğimGalatasaray’ın üyesiyim. Fenerbahçe, Beşiktaş taraftarlarına da kusura bakmayın diyorum. Zira, Galatasaray benim ilk tuttuğum ve sevdiğim takımdır” dedi.

ARAŞTIRMASI KANSER TEDAVİSİNDE BÜYÜK ADIM OLACAK

Sancar, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldüğü araştırmasının kanser tedavisi ve ilaçları için önemli bir adım olduğunu ve 5-10 yıl içinde bu araştırmaların DNA tedavisinde kullanılmasının mümkün olacağını söyledi.

Prof. Dr. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, “Allah Putin’e akıl versin. 1880 dönemi, Çarlık dönemi geçti. Artık hasta adam Türkiye değildir, Rusya’dır. Bütün yaptıkları delilikler, hem Rusya’ya hemTürkiye’ye hem dünyaya zararlı.” dedi.

 http://www.haberler.com/nobel-odullu-aziz-sancar-hasta-adam-turkiye-degil-7946930-haberi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.