Özbekler’den anlamlı 14 Şubat kutlaması

0
1630

Özbekistan’da 14 Şubat’ta Hint fatihi Babür’ün doğum günü kutlanacak.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan genelinde dünya bilim ve sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunan Özbek şair ve eğitimci, askeri lider ve devlet adamı Zahiriddin Muhammed Babür’ün doğum günü 14 Şubat tarihinde  kutlanacak.

Kırgızistan’ın Özbek Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Babür’ün pek çok dile çevrilen “Kabil divanı”, “Hint divanı” şiir toplamları ve “Babürname” anıları Özbek edebi ve sanatsal düşüncenin oluşumunda önemli etki gösterdiği belirtildi.

Babür’ün bilimsel çalışmaları XVI yüzyılın başında Orta Asya, Afganistan ve Hindistan’ın coğrafyası, etnografyası, florası hakkında önemli bilgiler veriyor.

Timur’un sonraki kuşak torunlarından olan Babür’ün ilmi çalışmaları, Fransa, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki müzelerde saklanıyor. İslami hukuk üzerine yazdığı risalesi olan “Mubayin”i içeren “Babür vakıaları” eseri ise İran’da bulunuyor. Hindistan’ın Haydarabad şehrindeki Salarjan Müzesinde Babür’ün daha önce bilinmeyen el yazma eserleri ortaya çıkmıştı.

1483 yılında Andican’da doğan Zahiriddin Muhammed Babur henüz 12 yaşındayken Fergana hükümdarı olmuş ve 1526 yılında Hindistan’da üç yüzyıldan fazla sürecek merkezi bir devlet kurmuştu. Babür, kendi kurduğu imparatorluğu sadece beş yıl yönetmiş, ancak bu dönemde Hindistan’da su temin sisteminin yenilenmesi, vergi reformu, Agra ve Delhi’nin yeniden inşaatı gibi önemli işleri başarmıştı.

Şu an Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı sarayında dikili olan 16. Türk İmparatorluğu bayraklarından 15’si de Hindistan’da hüküm süren Babür devletinin bayrağı.

http://www.dunyabulteni.net/asya/354965/ozbeklerden-anlamli-14-subat-kutlamasi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.