Özkök: PKK seviciliğini anlamadım

0
1428

Genelkurmay eski Başkanı Özkök, akademisyen imzalarına destek veren emekli Org. Hasan Iğsız’a tepki gösterdi. Özkök, “Türk vatandaşı olmayan bir insanın PKK sevici olmasını anlarım ama bir ordu komutanının kızını, onu destekleyen babasını asla anlayamam” dedi.

Günlerdir Türkiye gündeminin en çok konuşulan konularından biri olan Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayınladığı bildiriye tepkiler sürüyor. 1128 akademisyenin imza attığı ve “Türkiye Cumhuriyeti devletini aşağılama” iddiasıyla soruşturmalık olan bildiriye imza atanlardan bazıları “oyuna getirildikleri” iddiasıyla imzalarını geri çekti. Ancak bazı akademisyenler ise imzaladıkları “ihanet” bildirisini savunmaya devam etti. PKK’nın Güneydoğu’da çıkardığı çatışmalarla ilgili devleti eleştiren bildiriye imza atanlardan biri de 1. Ordu eski Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın New York Üniversitesi’nde görev yapan kızı Aslı Iğsız’dı. Egenekon davası kapsamında “Darbeye teşebbüs” iddiasıyla müebbet hapis cezasıyla yargılanan Iğsız, kızına yönelik kamuoyunda oluşan tepkilerle ilgili “Farklı görüşlere tahammülsüzlük var” yorumu yaparak kızına destek çıkmıştı. Iğsız, avukatı aracılığıyla şu açıklamayı yapmıştı: “Müvekkilim adı geçen bildiriye katılmadığını ve yapılan eleştirilerin önemli bir bölümünü de paylaştığını belirtmekle birlikte, gösterilen tepkilerin üslup ve boyutunun, farklı düşüncelere tahammülsüzlüğün geldiği boyut itibarıyla ülkemizdeki demokrasi anlayışına yeni bir yara eklediğini düşünmektedir.”

ÖZKÖK O BİLDİRİ İÇİN ÇOK AĞIR KONUŞTU

Askeri helikopterle ailesini pikniğe götüren görüntülerle hatırlanan Hasan Iğsız’ın kızı Aslı Iğsız’ın bildiriye imza atmasıyla ilgili Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, Twitter hesabından tokat gibi bir cevap verdi. Özkök, “Türk vatandaşı olmayan bir insanın PKK sevici olmasını anlarım ama bir ordu komutanının kızını, onu destekleyen babasını asla anlayamam” şeklinde twit attı.

10 Ağustos 2011 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Hasan Iğsız, 5 Ağustos 2013’te müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Iğsız, Anayasa Mahkemesi’nce verilen ‘hak ihlali’ kararının ardından 10 Mart 2014 tarihinde tahliye edildi. Hilmi Özkök de Ergenekon davası kapsamında “tanık” sıfatıyla ifade vermişti. Özkök, muhtıra iddiaları için “Ordu komutanlarının katıldığı toplantıda, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman tarafından bir teklif olarak değil, bir hareket tarzı olarak ifade edildi” demişti.

IĞSIZ’A ÇOK SERT CEVAP

BiR ORDU KOMUTANININ PKK SEViCiSi OLMASINI ANLAYAMAM

Emekli Orgeneral Iğsız’ın açıklamalarına Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök sert çıktı. Özkök, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Türk vatandaşı olmayan bir insanın PKK sevicisi olmasını anlarım ama bir ordu komutanının kızını, onu destekleyen babasını asla anlayamam” dedi.

FARKLI DÜŞÜNCELERE SAYGI GÖSTERiLMELİ

Birinci Ordu eski Komutanı Hasan Iğsız, teröre arka çıkan sözde bildiriyi imzalayan kızı Zehra Aslı Iğsız’a destek vermişti. Emekli Orgeneral Iğsız, kamuoyundaki tepkilerle ilgili olarak, “Farklı görüşlere tahammülsüzlük var” demişti.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/01/19/ozkok-pkk-seviciligini-anlamadim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.