Paralel yapı operasyonunda çok sayıda gözaltı kararı…

0
1177

Paralel yapı iddialarına yönelik operasyon başladı… AA’nın haberinde “Operasyonun, “ülke ve bölge imamları” olduğu iddia edilen “tepe yönetimine” yönelik gerçekleştirildiği belirtiliyor

AA-DHA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla paralel yapı iddialarına ilişkin bu sabah başlatılan  operasyon kapsamında Ekrem Dumanlı, Akın İpek ve Hidayet Karaca’nın da arasında  bulunduğu 65 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.
43’Ü YURTDIŞINDA
  Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 65 kişiden 43’ünün yurtdışında  bulunduğu belirtildi. Şüphelilerden 5’inin gözaltına alındığı kaydedildi.
Hakkında gözaltı kararı çıkarılan isimler arasında gazeteci Ekrem  Dumanlı, iş adamı Akın İpek, halen tutuklu bulunan Hidayet Karaca ile “paralel  yapı İç Anadolu bölge eğitim imamı” olduğu ileri sürülen Cemil Koca, Cevdet  Türkyolu ve Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan’ın da  bulunduğu bildirildi.
Şüphelilerden 2’sinin Ankara’da gözaltına alındığı öğrenildi. 
‘FETÖ/PDY ana soruşturmasını’ yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı  Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısının  talimatıyla İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Antalya ve Kütahya’nın da arasında  bulunduğu 10 ilde polis bu sabah operasyon başlatmıştı.
‘ÜLKE/BÖLGE İMAMI’ İDDİASI
Operasyonun, “ülke ve bölge imamları” olduğu ileri  sürülen “tepe yönetimine” yönelik gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Ayrıntılar geliyor
ESKİ AK PARTİLİ MİLLETVEKİLİ GÖZALTINDA
Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin sabah erken saatlerde düzenlediği operasyonda AK Parti İzmir Eski Milletvekili İlhan İşbilen’i gözaltına aldı.
Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen İşbilen, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. İşbilen gazetecilerin “Neden gözaltına alındınız” sorusuna “Klasik sorular bunlar. Biraz başka soru sorun” yanıtını verdi. İşbilen, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.
İSTİFA ETMİŞTİ
AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, Fethullah Gülen’e yönelik tutumunu eleştirdiği partisi AK Parti’den 07 Şubat 2014’te istifa etmişti.
İşbilen, 7 Haziran seçimlerinde İzmir’de bağımsız milletvekili adayı olmuş ancak seçilememişti.
GÜLEN’İ ESKİ DOKTORU EVDE BULUNAMADI
Polis, operasyon kapsamında bir dönem Gülen’in doktorluğunu yapan Kudret Ünal’ı da gözaltına almak için Beylikdüzü’ndeki iş yerine gitti. Kapıyı çalan polis, açan olmayınca çevrede bir süre araştırma yaptıktan sonra olay yerinden ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.