PKK’ya ateş etmeyin diye bağırarak cenazeleri aldık

0
1554

PKK’YA ATEŞ ETMEYİN DİYE BAĞIRARAK CENAZELERİ ALDIK

Dağlıca’daki çatışmada şehit olan askerlerin durumlarıyla ilgili farklı iddialar ortaya atılırken, RS FM’de Yavuz Oğhan’dan ‘Bi de bunu dinle’ yayınına katılan Esat Canan, “Cenazeleri biz aldık. Biraz korktuk ama insanlık göreviydi” diye konuştu. Canan olay yerine önce kendilerinin ulaştığını, yarım saat sonra da askerlerin geldiğini söyledi.

Türkiye’yi yasa boğan Dağlıca saldırısında, çatışmalardan 27 saat sonra şehit cenazelerine ulaşıldı. Eski BDP Hakkari Milletvekilli Esat Canan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişilik sivil heyet, askerleri almak için öğle saatlerinde olay yerine doğru yola çıktı. Patlamanın gerçekleştiği noktada cenazeler bulundu, heyetten yarım saat sonra da askerler oradaydı.

Yaşadıklarını Yavuz Oğhan’dan ‘Bi de bunu dinle’ programında paylaşan Canan, “Yanımızda asker yoktu, 15 araçlık bir konvoyduk. Cenazeleri, bizden sonra olay yerine ulaşan askerlerle beraber araçlara bindirdik” dedi. Canan, etrafı aradıklarını, fakat herhangi bir yaralıya rastlamadıklarını da sözlerine ekledi:

“Halk inisiyatifiyle hareket ederek, cenazeleri almak, varsa yaralılar doktora ulaştırmak için bölgeye gittik. Zaman zaman silah sesleri geliyordu. Araçlar çok kötü durumdaydı, biri araziye savrulmuş, diğeri ondan 1 kilometre uzakta asfalttaydı. 8 askerin cenazesi etrafa savrulmuştu. Diğer askerler ise asfalttaki aracın içinde can vermişti. Çok üzücü bir olay gerçekten, insanlık vicdanı kabul etmiyor.”

‘KORKTUK AMA İNSANLIK GÖREVİYDİ’

Yavuz Oğhan’ın “Bölgeye gitmeden önce PKK’ya haber verdiniz mi” sorusuna hayır cevabını veren Canan, “Yalnızca valiye haber verip yola çıktık. Aramızda kadınlar da vardı. ‘Ateş etmeyin biz siviliz’ diye bağırarak olay yerine ulaştık. Korktuk, riskliydi ama insanlık göreviydi. Yanımızda kadınlar da vardı” diye konuştu.
Canan olay yerine ulaştıktan sonra, cenazeleri kendilerinden yarım saat sonra gelen askerle birlikte aldıklarını söyledi.
Esat Canan, öğleden sonra 16 cenazeyi Yüksekova’ya getirdiklerini söyledi. Canan’ın bahsettiği saatlerde de Genelkurmay Başkanlığı saatlerdir beklenen resmi açıklamayı yaptı ve mayınlı saldırıda 16 askerin şehit olduğunu duyurdu.

kaynak: sputniknews.comc1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.