PYD, Cerablus için operasyon hazırlığında

0
1453

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD, Fırat nehrinin batısında DAEŞ kontrolündeki Cerablus’a doğru ilerlemek için uzun süredir planladığı “Münbiç operasyonu”na hazırlanıyor.


PYD, Cerablus için operasyon hazırlığında

AA

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, örgüt yakın zamanda “büyük Münbiç operasyonu” ismini verdiği saldırılara başlayacak. Münbiç, Türkiye sınırındaki Cerablus’a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor.

Kaynaklar, dün gece boyunca ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Fırat nehri üzerindeki Tişrin Barajı ve çevresini, Halep’in Ebu Kalkal beldesi ile Cerablus ilçesinin güneyinde PYD-DAEŞ cephe hatlarını yoğun şekilde bombaladığını bildirdi.

Yerel kaynaklar ayrıca, PYD’nin Fırat’ın doğu kıyısında yer alan Sırrin beldesinde DAEŞ’e ait 5 depodaki mühimmata el koyduğunu, bunlar içerisinde tanklara karşı kullanılan condord füzelerinin bulunduğunu söyledi.

ARAP VE TÜRKMEN AŞİRETLER İŞBİRLİĞİ TEKLİFİNİ REDDETTİ

PYD’nin Münbiç’te Arap ve Türkmen aşiretlerle irtibata geçerek, DAEŞ’in Münbiç’ten çıkarılması için iş birliği teklif ettiğini belirten kaynaklar, aşiretlerinse örgüte güvenmediği için buna yanaşmadığını ifade ediyor.

PYD güçleri, koalisyonun hava desteğiyle Ocak 2015’te Türkiye sınırı boyunca Kobani’yi (Ayn el-Arab) ele geçirmiş, Mayıs’ta da Tel Abyad’ı DAEŞ’ten almıştı. Böylece ülkenin kuzeyinde birbirinden kopuk olan Haseke ve Kobani bölgelerini birleştiren PYD, bir sonraki hedefine yoğunlaşmıştı. Örgütün sonraki hedefi, Fırat’ın batısında Cerablus-Azez hattında ilerleyerek, Kobani ve Afrin’i birleştirmek.

Bu doğrultuda PYD, bir süredir Halep’in kuzeyinde Türkiye sınırında güvenli bölge ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerlemeye çalışıyordu. Örgüt, 27 Aralık 2015’te ABD uçaklarının hava saldırısının ardından Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı’nı DAEŞ’ten almıştı. Ardından PYD liderliğindeki güçler, nehrin batısında Tişrin Baraji’nin 9 kilometre kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmıştı.

DAEŞ’in şiddetli direnişi nedeniyle PYD’nin nehrin batısında Halep’e bağlı Münbiç ilçesini alabilmesi, hava desteğinin durumuna bağlı kalmıştı. PYD öncülüğündeki güçler bölgede yığınaklarına devam ederken ABD, örgütün daha ileriye gitmemesi konusunda yapılan uyarılar nedeniyle örgüte hava desteğini ertelemişti.

Örgütün hedefine ulaşabilmesi halinde, Suriye’nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına dayanacak.

İngilliz The Times gazetesi, önceki gün ABD’nin “Münbiç cebi” olarak adlandırdığı Türkiye sınırı ile Münbiç arasında kala bölgeye DAEŞ’i çıkararak, PYD’ye bağlı güçlerin yerleştirilmesini istediğini yazmıştı.

Bu arada PYD’ye bağlı güçler, son iki gündür Halep’in Azez ilçesinde muhaliflerin cephe hatlarına yönelik saldırılarını da yoğunlaştırdı. Örgüt, bir süredir Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerleme hedefi doğrultusunda kontrolündeki Afrin’den Azez’e saldırılar düzenliyordu. Bunun sonucunda Afrin’in doğusundaki Maranaz ve Minniğ köyleri ile Tel Rıfat ilçesi geçen ay örgütün eline geçmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.