Ruhi Kılıçkıran- Ülkücü Davanın İlk Şehidi-4 0cak 1968

0
3979

Cumhuriyet tarihimizde dillere destan olmuş ve istikbalde daima şerefle yâd edileceğine inandığımız bir misyon olan “ülkücü hareket”in türk-islâm davası uğruna verdiği ilk şehit Ruhi Kılıçkıran’dır.
1946 yılında Osmaniye’nin Rızaiye mahallesi’nde dünyaya gelen Ruhi Kılıçkıran, çocuk yaşta babası Ömer Efendi’yi kaybetti ve annesi Münire hanım tarafından yetiştirildi.
İlk ve orta tahsilini Osmaniye’de tamamladıktan sonra 1966 yılında Ankara Universitesi İlâhiyat fakültesi’ne kaydoldu. Okulda ve kaldığı site talebe yurdu’nda kendisini sevdirdi ve saydırdı. Çok büyük bir ikna kabiliyetine sahip olan ve davranışlarıyla çevresine örnek olan Ruhi Kılıçkıran, bir ruh disiplini ve mücadelede dürüstlük kaynağı olarak kabul ettiği sporun blrçok dallarında başarı göstermişti.
4 ocak 1968 tarihinde, iftardan sonra site yurdu kantinine gelerek kasıtlı bir tartışma çıkaran komünistler tarafından kurşunlanarak şehit edildi. Ruhi Kılıçkıran’ın naaşı osmaniye’ye getirildi ve anlamlı bir törenle toprağa verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.