Rus basınının iddiası: Türkiye bunu yapacak

0
1434

Rus basınından “Türkiye’den Rusya’nın ekonomik yaptırımlarına ilk büyük karşılık geliyor” iddiası…

Rus basını Moskova’nın uygulamaya koyduğu ekonomik yaptırımlara Ankara’nın ilk yanıtı vermeye hazırlandığı iddiasını ortaya attı. Rusların iddiasına göre, Rusya’nın Türkiye’ye en önemli ihracat kalemlerinden birinde “karşı önlemler” gündemde:
Kommersamt gazetesinin bugün manşetten verdiği habere göre, Türkiye Rus metalürji şirketlerine karşı anti damping soruşturması başlatarak bu ülkeden ithal edilen ürünlere uygulanan vergiyi arttırmayı ve böylece önlem almayı planlıyor.
Yerli üretimi haksız rekabetten korumak için Rusya’dan metalurji ürünlerinin ithalinde vergilerin tespit edilen damping oranı kadar, yani yüzde 13,66’ya kadar yükseltilmesi gündemde.
Gazete bu oranın, ağustos ayında Rusya’dan gelen ithal mallarına uygulanan vergilere kıyasla “hissedilir derecede yüksek” olduğunu vurguluyor.
İddialara göre Türk metalurji üreticilerinin şikayeti üzerine Çin, Rusya, Ukrayna, Japonya,Fransa, Romanya ve Slovakya ürünleri için başlatılan damping soruşturması sonunda, Rus ürünlerinde damping saptandı. Yani ürünlerin maliyetinin altında fiyatla satılmasıyla haksız rekabet oluştuğunu belirledi.
Damping marjları Rus üreticilerden MMK için yüzde 13,66, Severstal için yüzde 12,43, HLMK için yüzde 9,42 olarak saptandı.
Bu durumun iç ve uluslararası hukuka aykırı durum yarattığına işarete edildi.
Kommersant’ın görüştüğü uzmanlar, bu durumda Türkiye’nin Rus metalurji ürünlerine antidamping vergileri getirileceğini tahmin ediyor.
Rus uzmanlar bu adımın “Rusya yaptırımlarına cevap amaçlı, politik bir adım” olacağı görüşünde.
Geçen yıl metalurji ürünlerinde Türkiye’nin 1,17 milyar doları bulan toplam ithalatında Rus şirketlerinin payının yüzde 19,2 olduğu belirtiliyor. (Türk Rus)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.