‘Rus ruleti’ne karşı Arap coğrafyasında, ‘Türk malı kullanın’ kampanyaları patladı.

0
1445

Suriye sınırında düşürülen uçağın ardından gerilimi tırmandırma politikası yürüten Rusya, ‘rulet’e devam dedi. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, Türkiye’den sebze ve meyve ürünlerine yaptırım uygulanacağını, ancak enflasyon riski nedeniyle uygulamanın birkaç hafta sonra yürürlüğe gireceğini belirtti.

Ticaret onların lehine Ruslar kaybeder

DESTEK YAĞMURU VAR

Yaptırım kararının ardından sosyal medyada Arap dünyasından Türkiye ve Türk ürünlerine yönelik büyük destek geldi. Son gelişmelerin ardından Türkiye’ye destek amacıyla düzenlenen kampanya için “Müslümanım ve Türkiye’yle dayanışma içindeyim”, “Arap’ım ve Türkiye’yle dayanışma içindeyim”, “Türk ürünlerine destek ol” hashtagleri kullanıldı. Paylaşımlarda, “Türk ürünlerinin desteklenmesi tüm Müslümanların görevidir.  Arap dünyasının her yerinde Türk şirketleri var” ifadeleri kullanıldı.

AFRİKA’YA GÖNDERİLECEK

Rusya’nın Türk ürünlerine uyguladığı zorlaştırıcı uygulamalara karşı Suudi Arabistan ve Katar’da da bir gelişme yaşandı. Her iki ülke de Türkiye’nin Rusya’ya verdiği malları satın alarak yoksul Afrika ülkelerine gönderme kararı aldılar. Afrika’ya gönderilecek ürünlerin sosyal yardım kapsamında değerlendirileceği de belirtildi.

Türk işçiler izin alacak

Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov, Türk inşaat şirketlerine yönelik yaptırımların, 31 Aralık tarihinden önce yapılan anlaşmaları kapsamayacağını belirtti. Rusya’daki inşaatlarda Türk işçilerin mevcut izinler kapsamında çalışmaya devam edebileceğini, ancak 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya’dan özel izinlere bağlı olacaklarını ifade etti.

Sanayi için karar yok

Rus resmi haber ajansı Ria-Novosti’de yer alan habere göre, Dvorkovich, Türkiye’ye yönelik uygulanacak yaptırımların meyve ve sebze ürünlerini kapsayacağına işaret ederek, “Şu anda Türkiye’den sanayi ürünlerine yönelik bir yaptırım uygulamayı düşünmüyoruz” dedi.

Putin’in 30 $ korkusu

Rusya için petrolde kritik seviye 30 dolar! Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 63’üne göre, ham petrol fiyatlarının bu seviyeye düşmesi ülke ekonomisinde büyük sorunlar yaratabilir. Goldman Sachs analistleri son raporlarında ham petrol fiyatlarının 20 dolara kadar düşebileceğini tahmin etmişti.

Enflasyon korkusu yaptırımı erteletti

İthalatı durdurulacak ürünlerin enflasyon riski yaratmaması için yaptırımların birkaç hafta sonra uygulamaya koyulabileceğini belirten Dvorkovich, Türk nakliye firmalarının izinlerini de önümüzdeki yıl dörtte bir oranında azaltılmasının planlandığını söyledi.

kaynak:Akşam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.