Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etti

0
1363

Dışişleri Bakanlığı’ndan “Rusya Federasyonu hava kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir” açıklaması yapıldı. Dün öğle saatlerinde yaşanan ihlal öncesinde uçağın Türk hava radar unsurlarınca defalarca İngilizce ve Rusça uyarıldığı belirtildi. İhlal üzerine Rus Büyükelçi bakanlığa davet edildi ve ihlal kuvvetle protesto edilerek, kınandı.

Dışişleri Bakanlığı, tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; “Dün (29 Ocak 2016) saat 11:46’da Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir. İhlal öncesinde, Rusya Federasyonu uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de Rusya Federasyonu’nun sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir.

Rusya Federasyonu’na, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuyoruz. Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle Rusya Federasyonu’na ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen Rusya Federasyonu F Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahse konu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır.”(CNN TURK)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.