RUSİYA İLK KOZUNU OYNADI

0
1312

Rusya ile Türkiye arasında gerilim sürerken Rusya’da Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin bir hamle geldi… Rus haber ajansı Ria: Rus milletvekilleri Ermeni ‘soykırımı’ iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısını Rus parlamentosuna sundu

 

Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinden sonra Rusya ilk büyük kartını oynadı. Rus milletvekilleri, Ermeni soykırım iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısını Rus parlamentosuna sundu.
Adil Rusya partisi lideri Sergey Mironov, Ermeni soykırımı iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören bir yasa tasarısının Rusya Devlet Duması’na sunulduğunu duyurdu.
Türkiye’yi 1915’te Ermeni soykırımı yapmakla suçlayan Mironov, Twitter‘dan yaptığı açıklamada ”Az önce Ermeni soykırımını inkar edenlerin sorumlu tutulmasıyla ilgili bir yasa tasarısı sunduk” diye yazdı.
Daha önce benzer bir yasa nedeniyle Doğu Perinçek-İsviçre karşı karşıya gelmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e İsviçre‘de ‘Ermeni soykırımının inkarı’ gerekçesiyle verilen cezanın ifade özgürlüğüne aykırı olduğu hükmüne varmıştı.KAYNAK :MİLLİYET g.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.