RUSYA’NIN KIRIM’I İŞGALİNİ PROTESTO ETTİLER

0
1565

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan Kırım Tatarları ellerindeki Kırım Tatar ve Tük bayrakları ile “Millet, Vatan, Kırım”, “Kırım Tatar halkı teslim olmayacak”, “Rusya Kırım’dan defol” sloganları atarak Rusya’nın işgalini protesto etti.
Çocuk, genç yaşlı demeden ellerinde bayraklarla bir anda bastıran dolu ve yağmura aldırmadan Kırım işgalinin haksızlığını ve yaşanan acıları hep bir ağızdan haykıran Kırım Tatarları, işgali asla kabul etmeyeceklerini ve vatan Kırım’dan asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha haykırdılar.
Referandumun Ardından Meşrulaştırılma Görüntüsü
Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay işgal sürecini anlatarak şunları kaydetti:
“Ukrayna’daki iç karışıklığı fırsat bilen Rusya, Kırım’da en ufak bir çatışma, en basit bir baskı, daha doğrusu en küçük bir gerekçe göstermesine yönelik bir durum yok iken, uluslararası hukuku ayaklar altına alarak, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırarak, 27 Şubat 2014 tarih itibarı ile Kırım Tatarlarının Vatanı Kırım’ı işgale başladı.
Bundan tam 2 yıl önce 27 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun maskeli ve silahlı teröristlerce baskını ile Kırım’ın işgaline fiilen başlanmış, 40 bin kişilik Rusya askerinin silahlarının gölgesi altında 16 Mart 2014 tarihinde yapılan sözde ve komedi trajik referandumun ardından meşrulaştırılma görüntüsü ile Kırım’ın Rusya Federasyonu’na ilhak edildiği ilan edilmişti.”
“Baskılar her geçen gün arttı”
İşgalin başladığı 27 Şubat 2014 tarihinden itibaren Kırım Tatarlarına yapılan sistemli baskıların her geçen gün arttığını kaydeden Kalkay şöyle konuştu:
“Camilere ve Kırım Tatar evlerine baskınlar yapılmış, kaçırılan Kırım Tatar gençlerinden bazılarının işkence görmüş cesetleri bulunmuş, KTMM’nin binasına ve mal varlıklarına el konulmuş, Kırım Tatar liderleri Kırım’a sokulmayarak sürgüne gönderilmişti.
İşgalin ertesi yılı olan 2015 yılında da Kırım Tatarlarını sindirmeye, seslerini kısmaya, sonuçta onları teslim almaya yönelik her yolu denediler. İşgalden önceki günlerde Kırım Parlamentosu önündeki protesto gösterilerine katılma suçlaması ile Kırım Tatar gençlerini, hatta Ocak 2015 ayında KTMM’nin 1. Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü esir aldılar. Ahtem Çiygöz’ün 1 yılı aşan esareti halen devam ediyor.”
“Milli kimliğimiz dahi sinsice yok edilmeye çalışılıyor”
Kalkay, Ankara’da yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne katılımları önlemek için KTMM’nin yöneticilerini kongre günü sorguya çağırdıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Tek Kırım Tatar televizyonu olan ATR’ye Mart 2015 ayından itibaren yayın izni vermediler. ATR ile birlikte çocuk kanalı Lale, Radyo Meydan ve 15 Dakika adlı haber sitesi ile Kırım Haber Ajansı Kırım’daki faaliyetlerini sürdürme imkanı bulamadı.
İşgal ile birlikte her geçen gün vatanda yaşamak daha çekilemez hale getiriliyor, sistemli bir şekilde uygulanan baskı ve sindirmelerle milli kimliğimiz dahi sinsice yok edilmeye çalışılıyor.”
“İşgalciler 3 Martta KTMM’yi kapatmaya hazırlanıyor”
Kalkay konuşmasına şöyle devam etti:
“Kırım’ın işgalinin meşrulaştırılmasındaki engelin, Kırım Tatarlarının iradesi ile ilişkili olduğunu düşünen işgalciler, bir yandan Kırım Tatarlarının meşru temsil organlarını yok etmeye ya da etkisiz hale getirmeye çalışırken, diğer yandan kendileri tarafından oluşturdukları sözde Kırım Tatar kuruluşları ile Kırım Tatar Milli Kurultayını şekillendirmek ve Kırım Tatarlarının iradesini ele geçirmek amacıyla manipülasyonlara başladılar. Bunda da başarılı olamayınca KTMM’ni kapatmak için güdümlü mahkemelerine usulen başvurdular.
İşgalciler sözde mahkemeleri ile 3 Mart 2016 tarihinde KTMM’yi kapatmaya hazırlanıyor. Çok önceden belirlenmiş kararlarını  sözde mahkemeleri ile güya aklayacaklar.”
“Kırım Tatarları bu durumunu hiçbir şekilde kabul etmeyecek”
Kalkay, Bütün bunlara karşı Kırım Tatar teşkilatlarının bir bütün olarak; Kırım Tatar Milli Kurultay geleneğinden aldığı ilkeleri ile Kırım Tatar Milli hareketinin prensipleri çerçevesinde Ukrayna’nın egemenliğinden ve toprak bütünlüğünden yana düşüncesinden asla taviz vermediğini ve Milli liderleri Mustafa Kırımoğlu’nun, Kurultay’ın, KTMM’nin yani halkının her zaman yanında olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Kırım’ın işgali ve Kırım Tatarlarının Kırım’daki esareti 2015 yılında devam etse de, gerek Vatanda yaşayan gerekse diasporada yaşayan Kırım Tatarları bu durumunu hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini her fırsatta güçlü bir şekilde dile getiriyor.”
“Kırım Tatarları Vatanlarından asla vazgeçmeyecek”
Kalkay, Rusya’nın ekonomisi her geçen gün hızla gerilemesine rağmen sergilediği saldırgan tutumunda bir azalma olmadığını kaydederek, “Özellikle son iki yılda yaşananların ışığı altında Kırım’ın geri dönüşü daha da hızlanmış olacak. Bununla birlikte ne olursa olsun, ne kadar sürerse sürsün Kırım Tatarları Vatanlarından asla vazgeçmeyecek. İşgalci Rusya Kırım’dan Defol!” diye konuştu.
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay’ın konuşmasının ardından Kırım Tatar Teşkilatları Platformu adına Platformun sözcüsü Mükremin Şahin Basın bildirisini okudu.
 http://benguturk.com/rusya-nin-kirim-i-isgalini-protesto-ettiler_d16535.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.