Savaş son bulsun istiyorum…

0
2165

 

kore gazi2

Pazar Fatih Sultan Mehmet’in Boğdan Zaferi kutlanacaktı. İstanbul, Ankara, İzmir sokaklarında çatılan küçük savaş silahlarından büyük sokak savaşları çıktı.

Türkiye’nin Doğusunda subay, asker, sivil kanı akıtıldı. Sultan dedelerinin bayrağı altında zafer çalmış, yurt edinmişlerin torunları katl ediliyor.

Dün de İran Irak savaşı başlamıştı. İki Müslüman ülke. İki güzel ve zengin, hem de neft zengini bir birine girmişti. Tarihi varaklasak biri Rus biri Amerkan silahları ile savaşırdı. O bir deyim var ha, al bu sopa, bu taş; siz savaşa, ben tamaşa.

Bu gün de 1953 de Kore Savaşının sona ermesi.

Sınır çatışmaları sonrasında Kuzey Kore’nin Güney Kore’yi işgal teşebbüsü üzerine 1950 yılında başlayan Kore Savaşı 27 Temmuz 1953 tarihinde imzalanan Atlaşması sona erdi. Birleşmiş Milletler Güney Kore’ye yardım edilmesi kararı almış bu karar doğrultusunda 5000 Türk askeride Kore Savaşına katılmıştı. Bu savaş sırasında BM tarafından 450 bin, karşı taraftan ise 1,5 milyon kişi hayatını kaybetti. Türk birliğinden ise 700’ün üzerinde şehit verilmişti.

Sadece sormak istiyorum: Türkiye bir savaşa sürüklenirken hangi komşu yardıma koşacak?

Bu da çok önemli:
1945 yılında, ABD ile Sovyetler Birliği arasında yapılan bir anlaşmaya göre İkinci Dünya Savaşı sonrasında Kore, ABD, Sovyetler Birliği, İngiltere ve Çin’in ortak vesayeti altına girecekti. Postdam Konferansı’nda Sovyetler Birliği Uzak Doğu’daki savaşa katılmaya karar verince, askeri harekat bakımından Kore toprakları 38 inci enlem çizgisi ile ikiye ayrıldı. Bu çizginin kuzeyi Sovyetler Birliği’nin güneyi de ABD’nin askeri harekat sahası olarak kabul edildi. Savaşın sonunda Kore, kuzeyi Sovyetler Birliği güneyi de ABD’nin işgali altında olmak üzere fiilen ikiye bölünmüştü.

Birleşmiş Milletlerin çabaları bu iki Kore’nin birleşmesini sağlayamadı. 1948 yılında her iki Kore’de yapılan seçimler sonucu, Kore Cumhuriyeti ile Kore Halk Cumhuriyeti kurulmuştur.

Güney Kore’deki ve Japonya’daki ABD varlığı Sovyetler Birliği ve K.Çin’i rahatsız ediyordu. Bu iki devletten destek alan K.Kore 25 Haziran 1950 tarihinde aniden saldırıya geçerek G.Kore’yi işgale başladı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi K.Kore’ye karşı askeri müdahalede bulunma kararı aldı.

Süper güçler – ABD ve Rusya Kore için uyguladıklarını 20 yıldı Türkiye Cumhuriyeti’ne  tatbik etmek için uğraş veriyorlar ve…hala çabaları devam ediyor…

1957 yıl. Tarih tam bu güne denk gelmişti:  Kıbrıs’ta Türk Mukavemet Teşkilatı kuruldu.

Bu tarihi tekrar yaşamayalım derim, darısı başımıza desem. Birinci kısım düşüncem güzelim Türk  Cumhuriyeti için rahatsızlıktan yana. İkinci kısmına varsak   uzun uzun Azerbaycan’dan ve Karabağ Savaşından konuşmam lazım gelecek. Tarihi karıştırmayalım.

Bu gün Kore savaşının son bulduğu gün. Savaş son bulursa kuşlar gelir gagalarında çiçekler ve çocuklar. Rüzgar sevgi havası estirir, barıt kokusu değil. Güneş çehrelerdeki gülümsemeyi aydınlatır, kan gölünde yatan şehit evlatları değil. Annem hep ben yaşlarındaki; aşağı yukarı 20 yıl uzaktaki savaştan konuşup duruyor; onun kuşağının  gençliklerini, sevilerini ellerinden almış Karabağ Savaşı’ndan. Ben gençliğimi, sevgilerimi doya doya yaşamak istiyorum… ben yaşlanmak, şimdi düşüncesi komik olsa  bile, torunları, evcil hayvanları ile eğlenen, kahkahalar patlatan bir nine olmana kadar uzun yaşamak istiyorum…

Savaş son bulsun istiyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.