Şehit Aileleri, Kendileri İçin Verilen İftar Yemeği’ne Çağrılmadı

0
1487

BİNGÖL Çapakçur Gazetesi 

Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ‘Şehit ve Gazi Aileleri’ için verilen iftar yemeğine, şehit ailelerinin çağrılmadığı iddia edildi.

Önceki gün Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar tarafından Öğretmenevi Yaylalı Konağı’nda ‘şehit, gazi ve gazi aileleri’ onuruna iftar programı düzenlendi. Düzenlenen programa Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra eşi Fatma Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcıları Cevat Gün, Muhammet Fuat Türkman ve Numan Tahir Şimşek, İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Bayerkatıldı.

BİŞHAK BAŞKANI TAN: “ŞEHİT AİLELERİMİZE HAKARET EDİLDİ”

Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Naim Tan, konu hakkında yaptığı açıklamasında şehit ve gazi aileleri için düzenlenen programa şehit ve gazi ailelerinin çağrılmamasının ‘hakaret’ olduğunu söyledi. Tan, açıklamasında şöyle konuştu: “Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi yemeğe şehit ailelerimiz ve gazilerimiz değilde kendi yandaşlarını davet etmişlerdir. Bingöl Şehit aileleri Gazileri Derneği olarak Bingöl Aile Sosyal Politikalar il Müdürlüğünü bu davranışından ötürü kınıyoruz. Bu konunun takipçisi olacağımızı ve gerekli yerlere şikâyette bulunacağımızı bilinmesini isteriz.”

“ŞEHİT AİLELERİNE GÖNDERİLEN ÖDENEĞİ KENDİLERİNE HARCADILAR”

Tan, açıklamasında Bingöl’deki şehit ve Gazi aileleri için bakanlık tarafından sosyal aktivitelerin gerçekleştirilmesi için gönderilen ödeneğin Müdürlük tarafından kendi ihtiyaçları için harcadığını, ifade ederek, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca her yıl Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine sosyal aktiviteler için ödenek gönderilmektedir. 2015 yılı için 32 bin TL gönderilmişti. Paranın 8 Bin TL’si şehit ailelerimiz için harcanmıştı. Bingöl Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 14 Bin TL’yi hakları olmadığı halde kendi ihtiyaçları için kullanmıştı. Kalan 10 Bin TL’yi şehit ailelerimiz için harcamayarak Bakanlığa iade etmiştir. 2016 yılı için de ilimize 50 Bin TL gönderilmiştir. Dernek olarak geçen yıl için Şehit ailelerimize yapılan bu haksızlık için tepkimizi ortaya koyduk. Bu tepkimiz İl Müdürlüğünün hoşuna gitmemiş olacakki, bugün Şehit ailelerimiz için vermiş olduğu iftar programına Derneğimizi ve terörle mücadelede Şehit olmuş Şehit ailelerimizi davet etmemişlerdir” dedi.

“İL MÜDÜRÜNÜ KINIYORUM, KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Daha önce Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği’nin 10 yıl başkanlığını yapan Anadolu Köy Korucuları Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen ise, duruma sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Sözen, konuyla ilgili açıklamasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürünü kınadığını söyledi.

Sözen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “10 yıl boyunca şerefle Onurla gururla başkanlığını yaptığım Bingöl Şehit Aileleri BİŞHAK derneğimizin yaptığı paylaşımda görülüyor ki; bazı makam ve mevkilerde oturanlar Şehit Ailelerimize Gazilerimize hakaret eden onlara karşı ayrımcılık içinde olan, devletin şehit Ailelerimize tanıdığı imkânı kendi egolarını tatmin etmek için kısıtlayan, ilde şehit aileleri için verilen yemeğe Derneğimizi ve Dernek Başkan’ımızı davet etmeyen kişi ve kuruluşlar var. Bu anlamda bu işin başı olan Bingöl Aile Sosyal Politikalar İl Müdürünü kınıyorum. Şehit Ailelerimize hakaret etmek rencide etmek kimsenin haddi değildir. Bu konunun takipçisi olacağız. İhmali ve kusuru olanlar sonuçlarına katlanacaklardır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.