Selahattin Demirtaş: AB DEVREYE GİRSİN

0
1443

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Brüksel’den yaptığı açıklamaları, Alman medyasında yankı buldu. Demirtaş’ın ziyaretini “sürpriz” olarak niteleyen Alman medyası, özellikle Demirtaş’ın Brüksel’den “AB ve NATO’ya yaptığı çağrıya” dikkat çekiyor.

OPERASYONLARA KARŞI NATO’YU GÖREVE ÇAĞIhocderRDI

Deutsche Welle, Demirtaş için “sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel’de, barış sürecinin devamı için Ankara’ya baskı yapılması çağrısında bulundu” diyor.

Kürt sorununun barışçıl çözümü için AB’yi daha aktif olmaya çağıran Demirtaş’ın, “AB, PKK ile Türkiye arasında müzakereleri çok açık ve belirgin bir şekilde desteklemelidir”sözlerinin de aktarıldığı haberde şöyle devam ediliyor:

“AB’nin Ankara ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında görüşmelerin ilerlemesi ve yeni bir ateşkes için baskı yapmasını isteyen Demirtaş, NATO’yu da Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yönelik Türk operasyonlarına karşı belirgin bir konum almaya çağırdı. Demirtaş, yaşananın adil olmayan ve dayanağı bulunmayan bir savaş olduğunu söyledi.”

“AB DEVREYE GİRSİN”

Demirtaş’ın Brüksel’den Alman medyasına verdiği demeçlerde “Tarafsız gözlemci çağrısı”nda bulunması da yankı uyandındı.

Seçimler sonrasında artık bir koalisyon hükümeti kurulması şansı görmediğini, Türkiye’nin erken seçimlere “doğru yol aldığını” belirten Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı propaganda yoluyla HDP’ye zarar vermek için elinden geleni yapmakla suçladığına ve AB’nin ateşkes ve müzakerelerin yeniden başlaması için devreye girmesini istediğine de vurgu yapılıyor.

Demirtaş’ın gelecekte müzakerelere tarafsız bir gözlemcinin de dahil olması gerektiğini belirterek, bu rolü AB’nin ya da başka bir kurumun üstlenebileceğini kaydettiğine de dikkat çekiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.