Şüphesi olan Bin Ladin’e sorsun

0
1299

ABD Başkanı Obama, Kongre’de önceki akşam son kez ‘Birliğin Durumu’ konuşması yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Kongresi’nde yaptığı, önümüzdeki ocak ayında sona erecek başkanlığının son geleneksel “Birliğin Durumu” konuşmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. IŞİD’in kendinden önceki teröristlerden ders alması gerektiğini belirten Obama, “Adaletin sağlanacağına dair ABD’nin ya da benim taahhüdümden şüphesi olanlar, Usame bin Ladin’e sorsun” dedi. El Kaide lideri Bin Ladin, ABD’nin Mayıs 2011’de Pakistan’da düzenlediği operasyonda öldürülmüştü. Obama’nın sözleri ‘BinLadinesorun’ etiketiyle paylaşılırken sosyal medyada da alay konusu oldu. ABD Başkanı, konuşmasında Cumhuriyetçi Parti’nin önümüzdeki kasım seçimlerinde başkan adayı olacağı düşünülen Donald Trump’ın Müslümanlara yönelik ayrımcı sözlerini de isim vermeden eleştirdi. Obama, ABD’nin dünyanın lideri olduğunu söylerken, yeni yüzyıldaki Amerika’nın nasıl bir liderlik politikası izleyeceçine dair şunları söyledi:

ABD EN GÜÇLÜ ÜLKE, NOKTA:

“Düşmanlarımızdan duyduğunuz, onların güçlendikleri, bizim zayıfladığımız, retorikten ibaret. ABD, dünyanın en güçlü ülkesidir. Nokta. Biz ordumuza, sonraki sekiz ülkenin toplamından daha fazla para harcıyoruz… Önemli uluslararası meseleler olduğunda dünyadaki insanlar liderlik için Pekin’e, Moskova’ya bakmıyorlar, bizi arıyorlar.

TEHLİKELİ ZAMANLARDAYIZ:

Güne her gün istihbarat brifingiyle başlayan biri olarak bunun tehlikeli zamanlar olduğunu biliyorum. Bu ABD’nin gücü azaldığından olmadı. Bugünün dünyasında şeytani imparatorluklardan daha az, başarısız devletlerden daha çok tehdit altındayız. Ortadoğu kökeni bin yıllık ihtilaflara dayanan, bir nesil sürecek bir değişimden geçiyor. Ekonomideki sert rüzgârlar, Çin ekonomisindeki dönüşümden. Ekonomileri buna müsait olmasa bile, Rusya, kendinden uzaklaşan Ukrayna ve Suriye’yi desteklemek için kaynaklarını akıtıyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra inşa ettiğimiz sistem, bu yeni realiteyle baş edebilmek için mücadele ediyor. Bu sistemi yeniden yaratmak bize bağlı.”

IŞİD YENİLECEK

ABD Başkanı Obama, terör örgütü IŞİD’in mutlaka yenileceğini belirtti. Obama şöyle devam etti: “IŞİD olmadan da Ortadoğu’da, Pakistan’da, Afganistan’da, Orta Amerika, Afrika, Asya’nın bazı bölgelerinde on yıllar boyunca istikrarsızlık olmaya devam edecek. Ayrıca krize sürüklenen her ülkeyi devralıp yeniden inşa etmeyi deneyemeyiz. Bu bataklığın reçetesidir”.

MÜSLÜMANLARA SALDIRINCA:

“Politikacılar Müslümanlara hakaret ettiklerinde, bir cami tahrip edildiğinde, bir çocuğa hoyratça davranıldığında, bu bizi daha güvenli yapmaz. Bu yanlıştır. Bu, bizi dünyanın gözünde küçültür.”(Hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.