Sur’da çatışma: 5 şehit

0
1233

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sabah saatlerinde iki ayrı bölgede çıkan çatışmada 5 asker şehit olurken, 1 asker ile 3 polis ise yaralandı.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki PKK’lılara yönelik operasyon sürdürülürken, yaralı askerleri almak isteyen güvenlik güçlerine, PKK’lılar Kanas keskin nişanlı tüfeğiyle ateş açarak 2 askeri daha şehit etti. Böylece bugün Sur’da şehit düşen asker sayısı 5’e yükseldi. Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlar sırasında, PKK’lılar tarafından yapılan silahlı saldırı sonucu 2 askerin şehit olduğunu ve bira asker ile 2 polisin ise  yaralandığını açıkladı. TSK’nın internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi: “01 Şubat 2016 tarihinde Diyarbakır ili Sur ilçesinde devam eden operasyonlar esnasında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu üç kahraman silah arkadaşımız ve iki kahraman polisimiz ağır şekilde yaralanmışlardır. Yaralılarımız derhal hastaneye sevk edilmiş, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen iki silah arkadaşımız kurtarılamayarak saat 09:07’de şehit olmuşlardır.Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşımıza ve Emniyet Teşkilatımızın kahraman mensuplarına acil şifalar temenni ediyoruz”

ŞEHİT SAYISI 3’E YÜKSELDİ

Çıkan çatışmada yaralanan askerin de kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit olduğu bildirildi. Şehit sayısı 3’e yükselirken bölgede çatışmaların devam ettiği öğrenildi. Bu sabah şehit olan 3 askerden 1’inin teğmen olduğu öğrenilirken; Sur’daki yoğun çatışma nedeniyle Gazi Caddesine sivillerin giriş çıkışlarına izin verilmedi.

4 YARALIDAN 2’Sİ ŞEHİT OLDU 

Yaralı askerleri almak için bölgele giden time de ateş açıldı. 3 asker ve 1 polis memuru yaralandı. 4 yaralı hastaneye kaldırıldı. Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alınan askerlerden ikisi müdahaleye rağmen şehit oldu.Bölgede operasyon sürüyor.

Genelkurmay Başkanlığı 2 askerin daha şehit olması ile ilgili saat 14.20’de şu açıklamayı yaptı:”1 Şubat 2016 tarihinde Diyarbakır ili Sur ilçesinde devam eden operasyonlar esnasında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu 3 kahraman silah arkadaşımız ağır şekilde yaralanmışlardır. Yaralılarımız derhal hastaneye sevk edilmiş, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen 2 silah arkadaşımız kurtarılamayarak saat 13.25’te şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR-DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.