Suriye’nin kuzeyi yeni ‘Kandil’ oldu

0
920

Suriye’deki iç savaşın oluşturduğu kaos ortamından faydalanan terör örgütü PKK, teröristlere PYD’nin kontrolündeki Suriye’nin kuzeyine kurduğu 33 yeni kampta eğitim veriyor. Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısındaki “Rimelan” kampında suikast ve keskin nişancı eğitimi veriliyor, özellikle Türkiye’de yapılacak eylemlere burada eğitim alan teröristler gönderiliyor. Kamışlı’nın doğusundaki Karaçoğ kampı ise terör örgütünün adeta kozmik odası konumunda bulunuyor, “Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin örgütü bu kamptan yönetiyor.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, terör örgütü PKK uzun süre faaliyetlerini Irak’ın kuzeyindeki Kandil’den yönetti.

Terör örgütü, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarınca özellikle hazirandan bu yana Kandil ve çevresindeki kamplara düzenlenen hava saldırılarında büyük kayıplar verdi.

PKK’nın sözde yöneticileri de Kandil’den PYD’nin kontrolünde bulunan Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere yerleşmeye başladı. Suriye’deki kaos ortamından faydalanan PKK’lılar, PYD’nin buradaki yönetimini de devraldı.

17 Ağustos 2014’te, Suriye’nin Karaçoğ bölgesine gelen “Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin, PKK/PYD’nin bu ülkedeki faaliyetlerinin başına geçti.

Suriye’nin kuzeyini 3 bölgeye ayıran PYD, kantonların başına yine PKK’nın sözde yöneticilerini atadı.

 Örgüt, Afrin kantonuna “Derviş Suvar” kod adlı Sipan Hamo’yu, Kobani’ye “Seyit” kod adlı Şıvan Gever ve Cezeri’nin başına da “Şahin Cilo” kod adlı Ferhat Abdi Şahin’i getirdi.

PKK/PYD yönetimi özellikle 2013’ten itibaren Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı, Derik ve Dirbasiye bölgesinin kontrolünü ele geçirince yıllarca Kandil’de faaliyet gösteren kamplarını gruplar halinde buraya kaydırmaya başladı.

PKK/PYD Suriye’nin kuzeyinde 33 yeni kamp kurdu       

Son dönemde Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD tarafından 33 yeni kamp kuruldu.

Ayrıca, örgüt Suriye’nin kuzeyindeki kampları, verilen eğitime göre kantonlara yerleştirdi. Kamışlı’yı Rojova’nın sözde başkenti ilan eden örgüt yönetimi, en büyük gücünü burada bulunduruyor. Burada yaklaşık 2 bin PKK’lı terörist olduğu değerlendiriliyor. Kamışlı’daki kampın sözde yöneticiliğini de terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın manevi oğlu bilinen, PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin kurucusu “Şahin Cilo” kod adlı Ferhat Abdi Şahin yapıyor.

Kamışlı’nın doğusundaki Karaçoğ kampı ise terör örgütünün adeta kozmik odası konumunda bulunuyor. “Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin örgütü bu kamptan yönetiyor. Özel olarak korunan bu kampta üst düzey görüşmeler ve kararlar alınıyor. Kampa yönetici olmayan örgüt elemanları dahi giremiyor.

25 Şubat’ta Suriye sınırında yakalanan keskin nişancı “Diren” kod adlı Mesut C’nin ifadesinde, PYD yönetiminin Karaçoğ kampında aldığı kararla PKK’ya destek için Diyarbakır’ın Sur ilçesine keskin nişancı olarak gönderildiğini söylemesi kayıtlara geçti.

Fırat’ın doğusunda güneyden kuzeye doğru 20 kilometre arayla kurulan “Tişrin, Şeyhler, Beyadiye ve Çarıklı” kamplarında saldırı ve savunma eğitimi veriliyor. PYD’ninsıcak çatışmalara girdiği Afrin kantonunun batısına kurulan bu kamplarda yaklaşık 40 gün eğitim veriliyor. Bu kamplar, PYD ve PKK’nın bölgedeki en etkin kampları arasında gösteriliyor.

“Rimelan” kampında suikast ve keskin nişancı eğitimi  

Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısındaki “Rimelan” kampında ise suikast ve keskin nişancı eğitimi veriliyor. Örgütte özel seçilen teröristler burada yaklaşık 3 ay eğitim alıyor. Örgüt, özellikle Türkiye’de yapacağı eylemlere burada eğitilen mensuplarını gönderiyor.

Şanlıurfa’da 28 Ağustos’ta 2 polisi şehit eden PKK üyesi Erdal D’nin, emniyette verdiği ifadede, 3 ay Kamışlı’ya bağlı “Rimelan” kampında suikast eğitimi aldığını itiraf etmesi durumu gözler önüne serdi.

“Derik” (El Malikiyah) kampında da örgüte yeni katılan veya Kandil’den gelen örgüt mensupları eğitim alıyor. Burada Suriye’nin coğrafi konumu ve arazi yapısı hakkında bilgi veriliyor. Örgütün üst düzey yöneticisi ve sözde kamp sorumlusu “Sofi Nurettin” kod adlı Halif El Muhammed’den ideolojik ve psikolojik eğitim alan örgüt mensupları daha sonra becerilerine göre kantonlara dağıtılıyor.

29 Şubat’ta Suruç Alanyurt mevkisinde teslim olan PYD’li “Helin” kod adlı Semra T’nin jandarmada verdiği ifadede, geçen yıl temmuzda Mersin’in merkez Akdeniz ilçesi Çay Mahallesi’nde silahlı 3 kişi tarafından kaçırıldığını ve ilk olarak Derik kampına götürüldüğünü anlatması dikkati çekti.

Kobani’nin 15 kilometre güneyindeki “Mıştanur” kampı, örgütün lojistik ihtiyacını karşılıyor. PYD’ye DAEŞ’e karşı kullanması için verilen silah ve mühimmat burada depolanıyor. Kayıt altına alınan silah ve mühimmat, örgüt yönetiminin isteği üzerine kamplara ve çatışmanın olduğu yerlere götürülüyor.

Kampın, Kobani’nin 10 kilometre güneyindeki Abu Naytullah hava üssü ve ABD’nin Kobani’nin 43 kilometre güneyindeki Harap İşk köyünde bulunan 35 hektarlık alanda kuracağı yeni hava üssüne yakın olması, PYD’nin işini kolaylaştırıyor.

Terör örgütü PKK, PYD’nin “DAEŞ’le mücadele” adı altında bazı devletlerden temin ettiği silah ve mühimmatı, Karaçoğ kampında aldığı kararla Türkiye’deki teröristlere gönderiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.