Suudi Arabistan İran ile ilişkilerini kesti

0
1265

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr basın toplantısında yaptığı açıklama, İran ile diplomatik ilişkilerini durdurduklarını, İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını ilan etti.

Suudi Arabistan İran'la İlişkilerini Kesti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr,Tahran ve Meşhed’deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına saldırılar sonrası İranile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı.

Ülkenin başkenti Riyad‘da bir basın açıklaması düzenleyen Cübeyr, İran‘ın “teröristleri koruyan bir devlet” olduğunu belirterek, ülkesindeki tüm İranlı diplomatların da 48 saat içinde ülkeden ayrılmalarını istedi. Al Arabiya televizyonu ise büyükelçiliğe yönelik saldırıdan kurtulan Suudi diplomatların Dubai‘ye vardıklarını açıkladı.

“İLAHİ İNTİKAM ALINACAK”

Suudi Arabistan‘ın ülkede hükümet alehine protestolara kalkışan ve aralarında Şii din alimi Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’ın da bulunduğu 47 kişiyi “Terör saldırısı düzenlemeyi planlama ve buna yönelik organizasyon yapmak” suçlamasıyla idam etmişti. Şii din aliminin öldürülmesi İran‘da geniş yankı buldu.

SUUDİ KONSOLOSLUĞU YAKILMIŞTI

İran resmi ağızdan idamın “İlahi intikamı”nın alınacağını açıklarken, İran‘ın en büyük ikinci şehri Meşhet’te en-Nemr’ın idamını protesto eden bir grup gösterici, Suudi ArabistanKonsolosluğu’nu ateşe vermişti.


ORTADOĞU’DA AYRIŞMA DERİNLEŞEBİLİR

Yemen ve Suriye iç savaşlarında karşılıklı taraf olan iki ülke arasında yaşanan son diplomatik krizin Ortadoğu’da mezhepsel temelde yaşanan ayrışmayı derinleştirmesinden korkuluyor. İran‘ın Suudi Arabistan‘ın bu hamlesine ne cevap vereceği ise merak konusu. İki ülke sıçak çatışmların yaşandığı Yemen iç savaşında askeri olarak karşılıklı cephelerde yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.