Tarihi Bınalar Neden Çökür?

0
1600

Beyoğlu’nda çöken 5 katlı bina Kenan İmirzalıoğlu’na ait

Ulusal Kanalın haberine göre  Beyoğlu’nda çöken 5 katlı bina Kenan İmirzalıoğlu’na ait olduğu iddi ediliyor.  Haberde deyılır: Daha önce 2 metruk binanın çöktüğü İstanbul Beyoğlu’nda bu kez oyuncu Kenan İmirzalıoğlu’na ait olduğu iddia edilen 5 katlı tarihi bina yerle bir oldu. Yine mucize eseri ölen ya da yaralanan olmadı

Beyoğlu'nda çöken 5 katlı bina Kenan İmirzalıoğlu'na ait olduğu iddiası

İstanbul Beyoğlu Şehit Muhtar Mahallesi Taksim Yağhanesi Sokak’ta bulunan 5 katlı tarihi metruk bina dün saat 11.00 sıralarında çöktü. Sabah’ın haberine göre, oyuncu İmirzalıoğlu’nun satın aldığı ve amcaoğlu Burak İmirzalıoğlu tarafından tadilat yapıldığı iddia edilen binadan çökme öncesinde çatırtı sesleri geldi. Çevredeki esnaf, sokaktan geçenleri uyararak uzaklaştırdı. O sırada sokaktan geçen kamyonet sürücüsü ise çöken binanın enkazı altında kalmaktan saniyelerle kurtuldu. Bina 5 saniye içinde yerle bir oldu. Demir parçaları, kamyonetin üzerine düştü. İhbar üzerine olay yerine gelen polis, sokağı tamamen kapatarak güvenlik çemberi oluşturdu. tfaiye ekipleri de enkaz çalışması yaptı. Arama kurtarma ekipleri, köpeklerle arama yaptı. Binanın enkazı altında kalan olmadığı belirlendi. Yıkılan bina boştu. Mahalle sakinleri çöken binanın etrafının aylar öncesinden demir levhalarla kapatıldığını birkaç gün önce de binanın temelinde kazı ve yıkım yapıldığını belirtti. İddialara göre; İmirzalıoğlu birkaç ay önce bu binanın yanındaki birkaç binayı daha satın aldı. Apart otel yapmak için çalışma başlattı. Belediye tarafından rölöve ve restitüsyon projeleri onaylandı. Geçen yıl da restorasyon projeleri hazırlandı. İmirzalıoğlu’nun binasıyla birlikte son 1 yılda Beyoğlu’nda 3 metruk bina çöktü.

haberden görüldüğü gibi tarihi binalar hep tadilat sırasında yıklılıyor ve bu bina yıkılan ilk tarihi eser değil. Şu olayların perde arkası ne? Yıkılması yasak olan tarihi binalar nasıl satılıyor ve nasıl oluyor ki; tadilat; rölöve ve restitüsyon sıralarında yıkılı verir? Hiç düşündünüz mü? 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.