Tarihi operasyon başlıyor

0
1361

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Musul’u IŞİD’den kurtarmak için harekete geçiyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın Özel Temsilcisi Brett McGurk, Musul’u kurtarma operasyonunun başlamak üzere olduğunu açıkladı.

Tarihi operasyon başlıyor

ABD Başkanı Barack Obama‘nın IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, IŞİD’e karşı başlatılacak olan operasyonda tüm ülkelerden destek istedi.

Operasyon için Bağdat’ta ulunan Brett McGurk düzenlediği basın toplantısında, “Musul operasyonu başlamak üzere… Peşmerge güçleri IŞİD mevzilerine saldırılar düzenliyor. ” dedi. McGurk, Bağdat’ın onayı olmadan Suudi Arabistan güçlerinin Irak‘a girmesinin mümkün olmayacağını da söyledi.

McGurk, Irak’ta istikrarın sağlanması için tüm ülkelere acil yardım çağrısı yaparken ülkesinin de Irak’ı ekonomik olarak desteklediğini belirtti.

ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı koalisyon güçlerinin sözcüsü Christopher Garver da dün  yaptığı açıklamada, Musul’u Kurtarma Operasyonu’na Irak güvenlik güçlerinden 30 bin askerin katılacağını söyledi. Christopher Garver, operasyonda Peşmerge Güçleri’den de 2 tugayla yer alacağını kaydetti.
Musul’daki IŞİD mensuplarının sayısının 10 binin üstünde olmadığını söyleyen Christopher Garver, şunları ekledi:
”Petrol ve diğer mali kaynakları koalisyon güçlerinin savaş uçakları tarafından bombalandığı için örgüt, mensuplarına cüzi bir para verebiliyor. Ayrıca ailelerini Musul’un dışına gönderiyorlar” dedi. (MİLLİYET)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.