TBMM Dışişleri Komisyonu Hocalı Katliamının 24. Yılı nedeniyle ortak bildiri yayınladı

0
1434

TBMM Dışişleri Komisyonunun AK Parti, CHP ve MHP’li üyeleri, Hocalı katliamının 24. yılı nedeniyle ortak bildiri yayınladı.

Bildiride, “İnsanlık tarihinin en kara sayfalarından biri olan Hocalı katliamı, sonuçları itibarıyla, bölge barış, huzur, güvenlik ve istikrarı açısından bugün için de bir sorun olma niteliğini korumaktadır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Hazırlanan ortak bildiride, Ermenistan Cumhuriyeti Birlikleri tarafından, 1992 yılının 25 Şubat’ını 26 Şubat’a bağlayan gecesinde Yukarı Karabağ’ın Hocalı Kasabasına düzenlenen saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği anımsatıldı.

Bu olaylar sırasında 76’sı çocuk, 487 kişinin yaralandığı, bin 275 kişinin de Ermeni güçlerince esir alındığı hatırlatılan bildiride, o tarihten bu yana kayıp olan 150 kişinin akıbetinin ise bilinmediği belirtildi.

Bildiride şunlar kaydedildi:

“Türkiye olarak, Azeri kardeşlerimizin bundan tam 24 yıl önce Hocalı’da karşı karşıya kaldıkları hunharca saldırı ve katliamı her zaman kalbimizin en derinlerinde hissediyor, bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz. Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini kınıyoruz. İnsanlık tarihinin en kara sayfalarından biri olan Hocalı katliamı, sonuçları itibariyle, bölge barış, huzur, güvenlik ve istikrarı açısından bugün için de bir sorun olma niteliğini korumaktadır. Sivil halka yöneltilen bu acımasız, insanlık dışı saldırganlık ve işgal neticesinde 1 milyona yakın Azerbaycanlı kardeşimiz yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış ve 20 yılı aşkın bir süreden bu yana kaçkın hayatı yaşamaya mahkum edilmişlerdir. Olayın şahitleri, kurbanları hala hayattadır. Dolayısıyla Hocalı’da yaşanan olaylar tarihi bir olay değil, günümüzün bir gerçeği olarak görülmelidir.”

Ortak bildiride, “İnsanlık adına kara bir leke olan bu tür saldırgan eylemlerin tekrarlanmaması için uluslararası toplumun bu katliama hak ettiği önemi vermesi ve gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğini bir kere daha vurguluyoruz. Bu açıdan Azerbaycanlı kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” denildi.

Bildiride, bu olayın sorumlularının uluslararası hukukta yargı önüne çıkarılması ve Ermenistan’a da işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi çağrısında bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.