“Toplantının dikkat çeken ayrıntılarından biri ise, Avrupa’nın Mülteci Krizinde bir türlü istenilen çözüme kavuşamamış olması idi” – Ali Koca

0
1813

elli olduğu üzere, Avrupa Birliği’nin en büyük üç ekonomisi olan Almanya, Fransa ve İtalya’nın liderleri, İngiltere’nin birlikten ayrılma kararının etkilerini görüşmek üzere bir araya geldi.Orda Angela Merkel`in bir fikri dikkati çekti.A.Merkel Türkiye ile işbirliğinin doğru olduğunu söyledi. Karabakh Today`in haberine göre, bu söylevin arkasında nelerin durduğunu ve bu görüşmenin önemini Küresel Araştırmalar Merkezinin Başkanı, genç siyasetci Ali Koca Turkishnetworktimes için değerlendirdi. Ali Koca`nın sözlerine göre, İngiltere’nin Haziran ayında sürpriz bir şekilde aldığı Avrupa Birliğinden çıkma kararının etkilerini görüşmek üzere, Birliğin söz sahibi ülkelerinden Almanya, Fransa ve İtalya’nın liderleri 22 Ağustos’da bir araya gelerek Avrupa Birliği’nin geleceğini masaya yatırmak zorunda kalmışlardır: “Yeni dönem dünya siyaseti ve ekonomisi çalkantılı yıllar geçirmeye devam etmekte, bu sistemin değişim hamlelerinden, dünya ekonomisi ve dünya siyasetinde önemli bir yer edinen Avrupa Birliği Ülkeleri ve bu sistemin önemli çarkları derinden sarsılmıştır. Avrupa’nın asi çocuğu İngiltere’nin birlikten ayrılma kararı, Avrupa Birliği’ne yeni yol ayrımına itmiştir. 22 Ağustos’daki bu önemli toplantı, İngilteresiz yeni dönem ve gelişen yeni siyasi hareketlere karşı takınılması gereken tavrın ne olması gerektiği hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur. Özellikle Suriye Çıkmazı nedeniyle bir türlü önlenemeyen Suriye Mülteci Krizinin, Avrupa’nın siyasi,sosyal ve ekonomik konjonktürüne olan etkisi, İngilterenin birlikten çıkması ile etkisini derinden hissettireceği aşikardı ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi “Pek çok şey için Avrupa Birliği’ni suçlamak kolay ancak zor olan değerlerine daha sıkı bağlı olan ve tüm dikkatini maliyetler üzerine odaklamayan bir Avrupa inşa edebilmek. Şu anda tüm enerjimizi bu konuya odaklanmaya ayırıyoruz. Bu toplantının amacı da bu.” demesi, İngilteresiz yeni Avrupa Birliğinin işinin ne kadar zor olacağını tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktaydı. Renzi’nin sözlerine;  “Sorunlarla karşılaşan kişi ya suçu yükleyecek birini bulur yada problemlerle yüzleşir. Biz problemlerin çözümüne odaklanacağız. İngiltere’nin ayrılışıyla yeni Avrupa idealine bakıyoruz. Terörün kalbinden vurduğu bu birlikte barış, birlik ve beraberlik, özgürlük, diyalog ve kimlikler en çok üzerinde durduğumuz terimler oldu” şeklinde devam etmesi, Avrupa’nın köklü üç ülkesinin, İngiltereye olan sitemini dile getirmekte idi.

Toplantının dikkat çeken ayrıntılarından biri ise, Avrupa’nın Mülteci Krizinde bir türlü istenilen çözüme kavuşamamış olması idi. Angele Merkel’in sayısı binleri bulan mülteciler konusunda Dünya’nın sınıfta kaldığını ve bölge için Türkiye’nin ne kadar kritik bir noktada olduğunu ve bölgede Türkiye ile işbirliği yapmanın ne kadar önem arz ettiğini yaşayarak tecrübe ettiklerini dile getirişi, bölgenin huzuru ve istikrarı için Türkiye’nin bölge siyasetine gerekli düzenlemeyi yapmasının ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermekteydi. Yeni dünya siyaseti şekillenme sürecine hız kesmeden devam ederken, değişen rolleri ve değişen aktörleri, tarih potasında eritip, geleceğe taşıyacaktır…”

http://tr.karabakh.today/news/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.