Trump Kendini Savundu: ‘Roosevelt Daha Kötüsünü Yaptı’

0
1725

Turist olsa bile hiçbir Müslümanın ABD’ye kabul edilmemesi gerektiğini söyleyerek büyük tepki çeken ABD’nin başkan adaylarından Donald Trump, 2. Dünya Savaşı döneminde ABD’nin Başkanı olan Roosevelt’ten daha masum olduğunu söyleyerek kendisini savundu.

ABD’de 2016 Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin favori adaylarından Trump, ABC kanalında katıldığı Good Morning America programında, artan radikal İslamcı tehdit nedeniyle Müslümanların ABD’ye girişinin engellenmesi yönündeki önerisine yönelik tepkilere şöyle yanıt verdi:

“Söylediğim şey Franklin Roosevelt’in yaptığından farklı değil. Başka şansımız yok. Bu insanlar binalarımızı ve şehirlerimizi havaya uçurmak istiyor.”

Roosevelt’in 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Pearl Harbor baskınına ve Avrupa’daki faşist hükümetlere yanıt olarak ABD’de yaşayan Japonlara, İtalyanlara ve Almanlara yönelik baskı politikalarını hayata geçirdiğini hatırlatan Trump, şunları söyledi:
FILE -- President Franklin D. Roosevelt prepares to begin his first fireside chat to the American people in this March 12, 1933 file photo. Speaking to the nation on radio from the White House in Washington, Roosevelt explained in simple langauge the measures he was taking to solidify the nation's shaky banking system. Roosevelt had been in office less than 100 days. (AP Photo/File) ORG XMIT: WX30

“Roosevelt’in politikaları daha kötüydü. 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’de 110 binden fazla kişi toplama kamplarına gönderildi. Roosevelt, Japonya Pearl Harbor’u bombaladıktan hemen sonra sert politikaları uygulamaya koydu.”

david-cameron-ingiltere-deki-teror-tehdidi-kritik-6846258_x_7180_o

Öte yandan Trump’ın sözlerine tepki giderek büyüyor. İngiltere Başbakanı David Cameron’ın sözcüsü Trump’ın sözlerini ‘bölücü, yararsız ve oldukça hatalı’ olarak niteledi.

Cumhuriyetçi Parti’deki başkanlık yarışında Trump’ın rakibi olan eski Florida Valisi Jeb Bush ise Twitter’da “Donald Trump çılgın biri. Politika önerileri ciddiyetten uzakta” mesajını paylaştı. Birçok ABD’li yetkili de Trump’ın açıklamalarının ‘ABD değerlerine aykırı’ olduğu yorumu yaptı.

http://onedio.com/haber/trump-kendini-savundu-roosevelt-daha-kotusunu-yapti-638044

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.