Türk askeri Kıbrıs’tan çekiliyor!

0
2250

Türk askeri Kıbrıs’tan çekiliyor!
Talat ve Hristofyas arasındaki müzakere devam ederken Rum tarafından flaş bir iddia ortaya atıldı. İddia hem KKTC’yi hem Türkiye’yi ayağa kaldırdı!

Türk askeri Kıbrıs'tan çekiliyor!

 

Kıbrıs’ta KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Lideri Dimitris Hristofyas arasında devam eden kapsamlı müzakerelerde Rum tarafı KKTC’yi ayağa kaldıran bir iddia ortaya attı.

Rum lider Hristofyas, Talat ile “tek egemenlik, tek vatandaşlıklı federasyon ve Türk askerinin Kıbrıs’tan ayrılması” konusunda uzlaştıklarını açıkladı

Kıbrıs’ta KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Lideri Dimitris Hristofyas arasında devam eden kapsamlı müzakerelerde Rum tarafı KKTC’yi ayağa kaldıran bir iddia ortaya attı.

TALAT KABUL ETTİ: TÜRK ASKERİ ÇEKİLİYOR

53’üncü kez Lefkoşa ara bölgede BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun’un gözetiminde bir araya gelmelerinin ardından 24 Kasım’da buluşmak üzere ayrılan liderler kendi taraflarında basına bilgi verdi. Rum lider Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la anlaştığı konularla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Talat, Türk askerinin Kıbrıs’tan gitmesini kabul etmiştir” şeklindeki ifade Türk tarafını ayağa kaldırdı.

Rum Lideri Hristofyas, Güney’de gazetelerin sorularını cevaplandırdığı esnada, KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın son zamanlarda basında yaptığı açıklamaların ters olduğunu söyleyerek, “Talat’la çözümün federasyon olacağı, tek egemenliği, tek vatandaşlığı, tek uluslar arası teslimiyeti olacak bir devlet olacağında birleşik Kıbrıs’ın askersizleştirilmesi olacağında ve Türk ordusunun asla olmayacağında anlaştık” dedi. (vatan)

KIBRIS’TA BARIŞI ENGELLEYENLER VAR

KKTC’nin eski başbakanlarından Ferdi Sabit Soyer de bugün ilginç açıklamalarda bulundu. Soyer’e göre, Kıbrıs’ta barışı engelleyenler var…

Kanal A Haber Merkezi – “Demokrasi karşıtları, Kıbrıs’ı araç olarak kullanıyor.” Bu sözler KKTC’nin eski Başbakanlarından Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer’e ait. Soyer, Kıbrıs’ta çözümün de aynı anlayışla yıllarca engellendiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ta geçtiğimiz Nisan ayında yapılan seçimlerde başbakanlık koltuğunu Ulusal Birlik Partisi lideri Derviş Eroğlu’na devreden Soyer, Kıbrıs sorununa ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Geçmiş dönemlerde yaşanan “şovenist politikaların” acısını çektiklerini belirten CTP lideri, Türkiye’nin son dönemdeki çözüm yanlısı Kıbrıs politikasını övdü ve Kıbrıs’ta hamaset edebiyatları yapanların, otuz senede kat etmedikleri mesafeyi AK Parti hükümetinin gerçekleştirdiğini ifade etti.

“Hamaset politikası yapanlar, türkiye’nin “Komşularla sıfır sorun” politikasını, ülkenin demokratikleşmesine dönük politikasını, “Türkiye’yi bölecek, Türkiye’yi mahvedecek yaygarası” kopararak yansıtıyor” diyen Soyer, “Hamasi zihniyet Kıbrıs sorununu, Türkiye’nin demokratik gelişmelerini engellemek için bir araç olarak kullanıyor.” uyarısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.