Türk Dünyası temsilcileri iftarda buluştu

0
1992

Geleneksel Türk Dünyası İftar buluşması Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’ün ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Geleneksel Türk Dünyası İftar buluşması Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’ün ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Davetliler

Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yer alan Zinnet Restaurant’ta gerçekleştirilen Türk Dünyası iftar yemeğine İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Orazmukhammed Charyev, Rusya Federasyonu Tataristan Türkiye Temsilcisi Aydar Gasıgullin, Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu’nu temsilen Konsolos Serzhan Sarsenbayev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nu temsilen Eğitim ve Kültür Ateşesi Sevgi Gürpınar ve Ticaret Ateşesi Cahit Kayıarslan, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB ) Genel sekreteri Dr. Fahri Solak, Avrasya Türk Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce, Kazak Türkleri Vakfı Başkan Yardımcısı Zafer Selvi, İdil Ural Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülten Urallı, Irak Türkmenleri Federasyonu Başkanı Kemal Beyatlı, Irak Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşama Derneği Başkan Yardımcısı Ergün Sevimsoy, Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Kurbanbek Kutlu, Türk Dünyası Ses Sanatçısı Bünyamin Aksungur, Kültür A.Ş. İdari İşler Müdürü Salih Doğan, Kültür Etkinlikler Müdürü Müjdat Uluçam ve Türk Dünyası alanında faaliyette bulunan çok sayıda davetli katıldı.

Kütük: Acı-tatlı bütün günlerimizi beraber yaşamak istiyoruz

Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, iftar programında yaptığı konuşmada, “Kader birliği içerisinde olduğumuz kardeşlerimizle bir arada olmak, Ramazan’ın kudsiyetinden istifade etmek ve beraberce iftarımızı paylaşmak lütfuyla bizleri birleştirdiği için, Allah’a hamd ü senalar ediyoruz” dedi. Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde yer alan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nin, Türk Cumhuriyetlerini temsil eden müze evlerden oluştuğunu belirten Kütük, acı-tatlı, mutlu-kederli günleri burada hep beraber yaşamak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. Kütük, “Sizlerin gerek kutlama, gerek anma günlerinizi burada gerçekleştirmek için bize intikal eden her türlü talebi, teklifi değerlendirmeye gayret ediyoruz. Eksiklerimiz olduğu zaman bizi ikaz etmeniz, doğrusu, bizi mutlu edecektir” diye konuştu. Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, davetlilerin Ramazan Bayramlarını da tebrik ederek mutluluklar diledi.

Charyev: Ramazan Bayramı hepimize hayırlar getirsin

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Orazmukhammed Charyev, “Bu akşam, güzel akşamlardan birisini daha yaşıyoruz. Bizlere bu güzel beraberliği yaşatan Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük Beye çok teşekkür ediyorum. Mübarek Ramazan ayının hepimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Gulyamov: Allah Kültür A.Ş.’yi nazarlardan saklasın

Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov ise, Türk Dünyası davetlileri ile bir arada olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu ifade ederek, bu iftar buluşmalarını geleneksel hâle getiren Kültür A.Ş.’ye minnetdar olduklarını söyledi. Charyev, “Allah Kültür A.Ş.’yi nazarlardan saklasın” dedi. Charyev, davetlilerin Ramazan Bayramlarını tebrik etti.

Gaşigullin: Kültür A.Ş. değil, Kardeş A.Ş.

Rusya Federasyonu Tataristan Türkiye Temsilcisi Aydar Gasıgullin, daha önce başka bir programda da dile getirdiği üzere Kültür A.Ş.’nin kendileri için artık Kültür A.Ş. değil ‘Kardeş A.Ş.’ olduğunu ifade etti. Kültür A.Ş.’nin her konuda kendilerine destek olduğunu kaydeden Gasıgullin, “Türk Dünyası Kültür Mahallesi” projesinin de çok güzel bir proje olduğunu söyledi.

Dr. Fahri Solak: Bayram, Türk Dünyasına bereket, hayır ve barış getirsin

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB ) Genel sekreteri Dr. Fahri Solak, konuşmaları dinlerken, ‘Türk Dünyası’ tabirini artık ne kadar sık ve rahat kullandıklarını düşündüğünü ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Türk Dünyasının güzel bir şehri olan İstanbul’da, Türk Dünyasının temsilcileri ile bir araya gelmekten mutlu olduklarını belirten Solak, “Dilerim, bu mübarek Ramazan ayı, bütün dünyada olduğu gibi Türk Dünyasında da, Türkçenin konuşulduğu farklı ülkelerde ve bölgelerde de bereket getirsin, hayır getirsin, barış getirsin ve yaklaşan bayram da bayram gibi kutlanır hâle gelsin” diye konuştu.

Gürpınar: Mübarek bir ayın güzel bir gecesinde beraber olmaktan mutluyuz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İstanbul Başkonsolosluğu’nu temsilen iftara katılan KKTC Eğitim ve Kültür Ateşesi Sevgi Gürpınar, “Bu mübarek Ramazan ayında, bu güzel gecede bu güzel ortamda bulunmaktan son derece gurur duyuyoruz” dedi. Davetten dolayı Kültür A.Ş.’ye teşekkürlerini dile getiren Gürpınar, “KKTC ve Konsolosluğumuz adına, yaklaşan Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum; Allah’tan, sağlıklı, sıhhatli, güzel bayramlar niyaz ediyorum” diye konuştu.

İsmail Cengiz: Bu Bayram Hepimize huzur getirsin

Daha sonra söz alan Avrasya Türk Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, “Gönül coğrafyamızda, bu Ramazan ayında bizler, rahat ve huzur içerisinde Ramazanımızı yaşarken, bu ayın, sıkıntı içerisinde olan kardeşlerimizin de dertlerine deva olmasını diliyorum” diye konuştu.

Aksungur: Dostların kucaklaşması da bayramdır

Müzik topluluğu Türkses’in kurucu sanatçısı Bünyamin Aksungur, Ramazan Bayramı’nın çok yaklaştığını belirttikten sonra, “Dostların kucaklaşması da bir bayramdır. Bu münasebetle bizlere bu kucaklaşma bayramını yaşatan Kültür A.Ş.’ye teşekkür ediyoruz” dedi. Bütün bayramların kutlu olmasını ve bütün kardeşlerimizin felaha ermeleri temennisinde bulunan Aksungur, “Bütün kardeşlerimiz huzur bulsun. Allah, en kötü günümüzü böyle eylesin” dedi.

Günün hatırası olarak…

Konuşmalardan sonra edilen yemek duasının ardından Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, davetlilere, Kültür A.Ş. yayınlarından “Alp Arslan ve Malazgirt” kitabını, Kültür A.Ş.’nin süreli yayını olan 1453 İstanbul Kültür Sanat Dergisi ile Türk Dünyası Müzik serisinden yakında çıkan Ahmet Ahmetov’un “Leyla” adlı albümünü hediye etti.

Programın sonunda toplu halde hatıra fotoğrafı çekildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.