Türkiye-Azerbaycan nakliye bedellerine yüzde 40 indirim

0
1381

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Dünyada doğalgaz ve  petrol ihraç eden ülkeler Katar,Azerbaycan, Kuzey Irak ve diğer ülkelerle  yapılan görüşmeler sonucunda önümüzdeki yıllar içinde Rusya‘ya olan enerji  bağımlılığımızı minimize edecek şekilde çalışma yürütüyoruz” dedi.
  Elitaş, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından bir otelin toplantı  salonunda sanayicilerle gerçekleştirilen “Kayseri’nin geleceği” konulu istişare  toplantısında yaptığı konuşmada, Azerbaycan doğalgaz boru hattındaki patlama  nedeniyle hayatını kaybeden 31 kişiye Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa,  Azerbaycan’a da başsağlığı diledi. Azerbaycan’ın dostluğunu, “gardaşlığını” kriz çıktığı andan itibaren  gösterdiğini ifade eden Elitaş, Azerbaycan’ın, Rusya’nın Türk tırlarına engel  koyunca sınır kapısında bekleyen 300 tırın eskort eşliğinde güvenli geçişlerini  sağladığını, bu konuda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e de teşekkürlerini  sunduğunu söyledi.
YÜZDE 40 İNDİRİM YAPTILAR
Bakan Elitaş, Azerbaycan’a yaptıkları ziyarette Türkiye-Azerbaycan  transit geçişleriyle ilgili gelişme sağlandığını belirterek, “Türkiye-Azerbaycan  nakliye bedellerinin toplamında yüzde 40 indirim yapıldı. O da en yakın zamanda  uygulanacak. Vize ile ilgili problemler vardı, onlar da düzelecek. Geçiş  ücretlerinin yüzde 40’ı bu haftadan itibaren başlayacak diye tahmin ediyorum.  Azerbaycan ile aramızdaki tercihli ticaret anlaşması Sayın Başbakanımızın isteği  ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla inşallah hızlandırılacak” diye konuştu.
RUSYA’YA BAĞIMLILIK MİNİMİZE EDİLECEK
 Ortada bir sorun olduğunu ve çözülmesini arzu ettiklerini dile getiren  Elitaş, burada özellikle kıyı kentlerini çok ilgilendiren bir konu olduğunu  bununla ilgili de çalışma yaptıklarını söyledi. Elitaş, 25 Kasım’dan itibaren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve  Yaş Meyve ve Sebzeciler Birliği Başkanı ile acil toplantı yaptıklarını, yolda ne  mal var, gümrükte hangi mal bekliyor, indirilmeyi bekleyen mallar, bozulma  eğilimi gösteren mallar hangileri bunun tespitini yaptıklarını anlattı.
Bir kriz masası oluşturduklarını anlatan Elitaş, şunları kaydetti: “Öncelikle acil olarak yaş meyve ve sebze ihracatı yapan değerli  vatandaşlarımızın mağdur olduğu konu neyse mağduriyetlerinin giderilmesi, ondan  sonraki atılacak adımlarda hangi sorun varsa ortaya çıkabilirse onlarla ilgili  devletin bütün kaynaklarını kullanarak onları mağdur etmemek üzere planlarımızı  ortaya koyduk.
TÜRKİYE 5 MİLYAR dolar, RUSYA 25 MİLYAR DOLAR
Bizim Rusya’ya yaptığımız ihracat 5 milyar dolar. 2014 yılında 6  milyar dolardı. İthalatımız 25-26 milyar dolar. Bu senede 25 milyar dolar ithalat  bekliyoruz. Büyük çoğunluğu enerji ürünleri. Dünyada doğalgaz ve petrol ihraç  eden ülkeler Katar, Azerbaycan, Kuzey Irak ve diğer ülkelerle yapılan görüşmeler  sonucunda önümüzdeki yıllar içinde Rusya’ya olan enerji bağımlılığımızı minimize  edecek şekilde çalışma yürütüyoruz.”
YENİ PAZARLAR İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Elitaş, duygusal davranışlarla ne yapacağı belli olmayan ülkelerle  yapılan ticarette kuralların dışına çıkıldığını, farklı mecralara doğru  götürüldüğünü gördüklerini belirterek, yeni bir yapılanmayla Türkiye’ye yeni  pazarlar bulmak için çalışacaklarını vurguladı.
İhracat yapısını değiştirebilmek için ne gerekiyorsa, hangi tür keşif  varsa onları hazırlamak üzere bir ekip oluşturduklarını aktaran Elitaş, karlılığı  yüksek ürünlerin teşvik edilmesi konusunda da çalışma yürütüleceğini ifade etti.
Bakan Elitaş, Türkiye’ye giren yabancı sermayenin de arttığına dikkati  çekerek, “2003 yılına kadar Türkiye’ye giren yabancı sermaye miktarı 15,1 milyar  dolardı. 2003-2015 arası Türkiye’ye giren yabancı sermaye 161,6 milyar dolar  oldu. Bu Türkiye’nin cazip, güvenli ülke olduğunu gösteriyor. İstikrar içinde  hedefe emin adımlarla gittiğini gösteriyor. Türkiye’nin itibarı, marka değeri  arttı. 30 Kasım’dan itibaren Reklamlara başladık. Hedef pazar ülkelerde  reklamlara başladık. Şu anda dünyanın çeşitli ülkelerinde hedef pazarlarımızda  Türkiye’nin reklamı yapılıyor. Artık marka bazında da reklam yapacak firmalarımız  varsa inovatif mal diye düşündüğümüz ürün varsa o ürünün marka desteğine  elimizden geldiğince fazla miktarda kaynak transferi yapalım istiyoruz”  değerlendirmesinde bulundu.
ASGARİ ÜCRET
Asgari ücret konusunda da iş aleminin yükünün hafifletilmesi  noktasında Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığının çalışma yürüttüğünü anlatan  Elitaş, “AK Parti iktidara geldiği dönemde 2002 yılında 184 lira olan asgari  ücret, en son seçimden önce bin liraya çıktı. Yaklaşık 5,5 misli arttı. Bunun  enflasyondan arındırılmış halde baktığımızda reel olarak iki katı civarında bir  imkanın var olduğunu söyleyebiliriz. bugün bin 300 lira olması gündemde. Çalışma  Sosyal Güvenlik Bakanlığımız bu konuyla ilgili çeşitli alternatifleri ortaya  çıkardı. Biz de iş aleminin lehine ne ise onu yapmak için gayret göstereceğiz”  diye konuştu.
KAYNAK: MİLLİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.