Türkiye satrançta Rusya’yı ‘mat’ etti

0
1168

İş Bankası, son 10 yıldır satranca destek veriyor. Bankanın desteğiyle Türkiye, satrançta Rusya’yı geçerek dünyanın en hızlı gelişen ülkesi oldu.

Türkiye İş Bankası, gençlerin zihinsel gelişimlerini destekleyen satranca destek vermeyi sürdürecek. Bankanın son 10 yıldır satranca verdiği destekle 2005’te 30 bin olan Türkiye’deki satranç oynayan lisanslı sporcu sayısı, 2015’te 630 bine çıktı. Türkiye Satranç Federasyonu’na verdiği ana sponsorluk desteğini 6 yıl daha uzatmak için düzenlenen imza töreninde konuşan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, satranç antrenörü sayısının 10 yılda 2 binden 76 bine, kulüp sayısının 6 binden 2104’e yükseldiğini söyledi. Türkiye’nin satrançta son 10 yılda 44 AB şampiyonluğu kazandığına dikkat çeken Özince, “Dünyada satranç sporunda en hızlı gelişen ülke Türkiye oldu. Hatta bu işin yılmaz öncüsü Rusya’yı geçtik” dedi.

KKTC’YE DE SPONSOR OLUYOR 

2005’ten bu yana satranç sporuna destek verdiklerini anlatan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de şu ana kadar Türkiye’de 15 bin sınıf açıldığını ve Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu’nun da ana sponsorluğunu üstlendiklerini açıkladı.

Rusya’yı vesvese yapmayın

Rusya ile yaşanan uçak krizinin yansımalarını yorumlayan Özince, şunları kaydetti: “İş Bankası ve Şişecam markalarıyla Rusya pazarında faaliyet gösteren en büyük gruplardanız. Dolayısıyla en büyük risk bizde. Ama bizim kurumlarımız çok daha zor şartlarda kurularak bugünlere geldi. Böyle günlük sıkıntıları vesvese yapmayız. Rusya konusunda enseyi karartacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.”

Yellen’la masaya oturmak istemem

Bir gazetecinin 2016 ekonomisini bir satranç oyunu olarak görürseniz masaya ünlü satranç oyuncusu Bobby Fischer’le mi FED Başkanı Janet Yellen’le mi oturmak istersiniz?” sorusuna Bali, “Ben her halükarda Janet Yellen’le oturmak istemem” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.