Türkiye’den Azerbaycan Millet Vekiline İtiraz…

0
2310
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Türkiye’de İkamet Eden Araştırmacı Yazar, İlahiyyatçı Zaur Şüküroğlu Azerbaycan Millet Vekili Fazil Mustafa’yı Kınadı

 

zaur

Birincisi, kim(ler) tarafından bina edilirse edilsin, Cami kapatmanın kesinlikle doğru olmadığını söz konusu caminin kapatıldığı ilk günden beri ifade edenlerden biriyim. Çünkü 2008 yılında caminin faaliyetinin değil, camideki Diyanet hakimiyetinin sonlandırılması gerekirdi….İkincisi, inşallah bu defa caminin tekrar açılmasıyla Diyanet’in bu camideki hakimiyetine de son verilir ve haberde belirtildiği gibi gerçekten cami bütünüyle Azerbaycan’ın ilgili resmi kurumları tarafından idare edilir. Diyanet ise caminin idaresine ortak bile edilmemelidir!!! Çünkü eğer ortak edilirse, 25 yıldır BDU İlahiyat Fakültesi’nin idaresine ortak edilmiş Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Şehitler Camii’nin idaresini de İlahiyat Fakültesi gibi kendi eline alacak, böylece Azerbaycan tarafı idarede sembolik bir mahiyet arz edecektir. tayyarBDU İlahiyat Fakültesi’nin dekanı Vasim Memmedeliyev sembolik bir dekan olduğu gibi; fakültede onun değil, Diyanet’in derin “baş”ı ve Azerbaycan konusunda bir numaralı adamı Tayyar Altıkulaç’ın sözü geçtiği gibi, Azerbaycan’ın Kafkas Müslümanları İdaresi’nin Şehitler Camii’ne tayin edeceği imam-hatip de sembolik biri olacak ve camide esasen Diyanet’in sözü geçecektir. Eğer Azerbaycan tarafı İlahiyat Fakültesi’nden sonra ikinci defa böyle bir komik ve acıklı bir duruma düşmek istemiyorsa, bu ciddi hususu iyice analiz etmelidir…

Üçüncüsü de şu ki sayın milletvekili Fazil Mustafa’yı keşke Diyanet’in her eseri bu denli yakından ilgilendirseydi. Eğer ilgilendirmiş olsaydı, TDV İslam Ansiklopedisi’nde Azerbaycan haritasının tekrar tekrar tahrif edilmesi hadiselerini aylar önce ortaya çıkardığımız halde tepkisiz kalmaz, iki kardeş ülkenin kardeşliğine halel getiren bu meselenin çözümü yönünde bir milletvekili olarak belli bir addım atardı.

fazil

 

Araştırmacı yazar www. turkustan.info sitesindeki habere Azerbaycan Millet Vekilinin açıklamasına cevap olarak bu yazıyı kendi sosyal hesabında paylaşıp.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.