Türkiye’den Kırım Tatarlarına tam destek

0
1350

Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin tarafından askıya alınmasını “baskı ve sindirme” olarak nitelendirirken, Kırım Tatarlarının Yarımada’daki mevcudiyetinin ve meşru haklarının korunmasını her şartta desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Sözcüsü Bilgiç, Federasyonu tarafından işgal ve sonrasında yasadışı şekilde ilhak edilen Kırım’da, “Kırım Rus Yönetimi” Savcılığının, Kırım Tatarlarının meşru temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasaklamak amacıyla bir dava açması ve faaliyetlerinin durdurulması üzerine açıklama yaptı.

Sözkonusu dava sürecini, Yarımadadaki fiili makamların, Kırım’ın asli unsuru olan Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve sindirme faaliyetlerinin yeni bir halkası olarak gördüklerini belirten Bilgiç, “Fiili yönetimin adalet kavramı ve insan haklarına aykırı bu tasarrufunun hedef aldığı Kırım Tatarlarının Yarımada’daki mevcudiyetinin ve meşru haklarının korunmasını her şartta desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.