Türkiye’nin Katar’la doğalgaz anlaşması yaptığı duyuruldu.

0
1227

 20151130_cumhurbaskani-erdogan-konferansta-konusuyor

Öte yandan; Katarla karşılıklı vizeler kaldırıldı. BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketi, Tükiye’nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG (Sıvı doğalgaz) ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı imzaladı.

Ayrıca Katar’la karşılıklı vizeler de kaldırıldı. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti sırasında imzalanan mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir anlaşma sağladı.
Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak için hazırlığa başladı. Katar’dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de yer alacağı asıl anlaşmanın en kısa sürede imzalanacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  konuyla ilgili yaptığı açıklamadan satır başları;
Son dakika adımı diyebiliriz. Hemen bir anda gayet pratik bir şekilde talimatları gerekli birimlere verdik.

12. madde doğalgaz anlaşması
Katar petrolü geçmişten bu yana enerji sağlıyor. Türkiye’deki malum gelişmeler sebebiyle bunun arayışı içinde. Bize gelen teklife olumlu baktığımızı söyledik. Olumlu bir adım atılmış oldu.

 ERDOĞAN: VİZELER KALDIRILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’daki görüşmesi sırasında yaşanan bir gelişmeyi daha açıkladı. Erdoğan, “Katar ve Türkiye arasında vizeler de katıldı. Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları vizesiz olarak gidebilecek. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Sani’ye çok teşekkür ediyorum. Hemen talimatları verdik. Bu adımı attık” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.