Türkiye’ye karşı savaş çağrısına ABD’den kınama geldi!

0
1208

ABD Dışişleri Bakanlığı, PYD’nin geçen hafta İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yayınladığı videoda, Avrupalıları Türkiye’ye karşı savaşmaya çağırmasını güçlü bir dille kınadı

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PYD’nin Avrupalıları geçen hafta sosyal medya üzerinden Türkiye’ye karşı savaşmaya çağırmasını kınadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine PYD’nin geçen hafta İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yayınladığı videoda Avrupalıları Türkiye’ye karşı savaşmaya çağırmasına ilişkin videoyu gördüklerini ve bunu güçlü bir dille kınadıklarını söyledi. Kirby, “Böyle bir davranış kabul edilemez ve bütün tarafları ortak düşmanımız olan IŞİD’e karşı yoğunlaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Kirby’ye toplantıda ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından geçen hafta yayınlanan, Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü IŞİD’e yönelik sınır ötesi bombalamaları hatırlatılarak, “Türkiye’nin sınır ötesinden top atışı yapması Suriye’nin bağımsızlığını ihlal eder mi?” sorusu yöneltildi.

Kirby,soru üzerine “Türkiye, IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara katılmaktadır” dedi. Türkiye’nin IŞİD hedeflerine karşı yaptığı top atışlarını “iyi bir şey” olarak değerlendiren Kirby, “Bu bizim de istediğimiz bir şeydir” ifadesini kullandı.

(VATAN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.