Türkiye’ye yasadışı yollardan lüks araç getiren getiren şebekenin Ankara sorumlusu AKP’li eski bir bakan mı?

0
1308

 
CHP, yasadışı yollardan Türkiye’ye lüks araç getiren şebekenin Ankara’daki sorumlusunun “AKP hükümetlerinde görev almış eski bir bakan” olduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi: 

“18 Nisan 2014 tarihinde 38 ilde eşzamanlı olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin bir yıllık teknik takip çalışmaları sonucu gerçekleştirilen operasyonlardan sonra 18 Nisan 2014-25 Ağustos 2015 tarihleri arasında el konulan lüks araç sayısı nedir?
Araçların toplam piyasa değeri ne kadardır?
Operasyonlar sonucu tutuklananların sayısı nedir?
Lüks araçlar gümrük kapılarından Türkiye’ye nasıl giriş yapmışlardır?
Sıfır araç tescil işlemleri ve yeni kayıtlarının İçişleri Bakanlığı sistem şifreleri ile gerçekleştirildiği iddiası doğru mudur?
İddialar doğru ise, İçişleri Bakanlığındaki söz konusu sistem şifreleri kimler tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır?
Yasadışı yollardan Türkiye’ye lüks araç getiren şebekenin Ankara’daki sorumlusu kimdir?
Söz konusu kişinin AKP hükümetlerinde görev almış eski bir Bakan olduğu iddiası doğru mudur?
Soruşturmanın AKP’li eski bakana ulaşmasının engellendiği iddiası doğru mudur?
İddia doğru ise, kim tarafından engellenmiştir? Vermiş olduğum 7/43305 esas numaralı yazılı soru önergesine 2014 yılında gelen cevapta Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı ‘Otomobil ithalatları ile ilgili olarak 2010 yılının Ekim ayında tarafımca distribütörler dışında gray market olarak nitelenen kişilerce ithal edilen araçlarla ilgili tüm boyutları kapsayacak şekilde inceleme ve soruşturma yönünden Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımıza yazılı talimat verilmiştir. İşin niteliğine göre yurtdışını da kapsayacak şekilde o tarihten itibaren inceleme-soruşturma işlemleri devam etmektedir. Rapora bağlananlar görevli ve yetkili Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilmiştir’  ifadesi yer almaktadır. İnceleme-soruşturma sonrası kaç görevli ve yetkili hakkında yasal işlem yapılmıştır ve bu işlemler nelerdir?”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.