Türkmen Dağı Rus generallere mezar oldu

1
1564

Muhaliflerin Cenevre’de yaptığı ateşkes çağrısına, “Teröristler mağlup edilene kadar operasyonlar sürecek” karşılığını veren Rusya, Suriye’de ağır bir darbe aldı. Bayır Bucak’ta Esed ordusunun 5 komutanıyla katliam planı yapan 4 Rus general, muhaliflerin kurduğu başarılı bir pusuyla öldürüldü.

Suriye’de aylardır yürüttüğü hava operasyonlarında başta Bayır Bucak Türkmenleri olmak üzere Suriyeli sivilleri hedef alan, hastaneleri bombalayan, yardım TIR’larını imha eden, Esed karşıtı Suriyeli muhaliflere karşı mücadele veren Rusya, dün Suriye’de muhaliflerden ağır bir darbe yedi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Suriyeli muhalifler, Rusya ve Esed’in üst düzey komutanlarını vurdu. Türkmen Dağı bölgesindeki Kürt Dağı’nda Salma kasabası yakınlarında gerçekleşen saldırıda muhalifler, rejim ordularının komutanlarıyla yeni katliam planları yapan Rus generalleri toplantı esnasında pusuya düşürdü. Toplantının yapıldığı yer havaya uçuruldu.

HEPSİ ÜST DÜZEY

Saldırıda, bölgede etkili Rus Korgeneral Yuri’nin yanısıra, Yuri’nin yardımcıları 3 Rus tuğgeneral daha öldürüldü. Yine Suriyeli Tümgeneral Munzur Zemmam ile Tuğgeneraller Adnan Havvaş, Muhammed Mekkiye, Ali Cabi ve Ali Ümran da muhaliflerin saldırısında hayatını kaybetti. Dün saat 16.40 sıralarında gerçekleşen muhalif saldırısı esnasında toplantı halindeki Rusya ve Esed rejimi komutanları, Suriye’de yeni katliam planları yapıyorlardı. Havaya uçurulan binada ölen asker sayısının toplamda 15’i bulduğu belirtiliyor. Cenevre görüşmeleri başladıktan sonra da bölgede hava ve kara saldırılarını aralıksız sürdüren, kadın ve çocuk çok sayıda Suriyeli vatandaşın hayatını kaybettiği bombardımanlara imza atan Rusya, Cenevre’de ateşkes çağrısı yapan muhaliflere bugüne kadar olumsuz yanıt vermiş, Esed’e alan açmak için bombardımanın devam edeceği mesajı vermişti. Karada da çok sayıda askeriyle bulunan Rusya’nın, hem Esed rejimi hem de İran’la birlikte bölgede ciddi zayiat verdiği biliniyor.

Bir darbe de İran’a indi

Muhsin Kacariyan

Türkmen Dağı’nda Rus ve rejim güçlerine vurulan darbenin ardından Suriye’den iki generalin ölüm haberi daha geldi. İran Devrim Muhafızları’ndan üst düzey bir general Suriye’de öldürüldü. İran’ın Fars Haber Ajansı, İran Devrim Muhafızı komutanlarından Tuğgeneral Muhsin Kacariyan’ın Suriye’de vurularak öldürüldüğünü duyurdu. İran resmi makamları Nişabur kenti İmam Rıza 1.Tugay komutanı olan general Kacariyan’ı öldürenlerin ‘tekfirci teröristler’ olarak niteledi. Suriye’de aktif bir şekilde Beşar Esad yönetimini destekleyen İran, bugüne kadar aralarında üst düzey generallerin de bulunduğu yüzlerce askerini Suriye’deki çatışmalarda kaybetti. Diğer haber ise Halep’ten geldi. Halep Güvenlik Konseyi Başkanı Tümgeneral Edip Selame’nin Yardımcısı Tuğgeneral Mazhar Bedii Zahar, kanas keskin nişancı tüfeği ile vurularak öldürüldü. Zahar’ın Hizbullah ve İran’dan gelen milisleri komuta ettiği öğrenildi.

‘Barış’ bombaları

Cenevre’de Suriye görüşmeleri sürerken Rusya, muhaliflerin görüşmelere katılmasını engellemek için saldırılarına devam ediyor. Görüşmelerin ilk 5 gününde Rusya’nın hava saldırılarında 131 sivil hayatını kaybetti. Suriye İnsan Hakları Örgütü’nün (SNHR) açıklamasına göre, görüşmelerin ilk 4 gününde ölü sayısı 61 iken, yalnızca önceki gün 70 sivil öldürüldü. Ölü sayısı Halep’te 58, İdlib’de 8, Humus’ta 10, Dera’da 13, Şam kırsalında 8, Rakka’da 10 ve Deyr’uz Zor’da 24’e çıktı. Muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcüsü Salim el-Muslat dün, “Rusya, insanlarımızı öldürüyor, Suriye görüşmelerini bloke ediyor” demişti.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.