Türkmen Dağı’nda Neler Oluyor?-14 Şubat 2016 Pazar

0
2758

Türkmen Dağı’nda Neler Oluyor? Türkmen Dağı Nerededir? Türkmen Dağı Son Dakika Olayları – Türkmen Dağı Haberleri Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile 14 Şubat 2016 Pazar tarihinde yayınlanan haberimizde.Türkmen Dağı’ndaki yüksek Zahi tepesinde Suriye Ulusal bayrağı göndere çekildi. Suriye ordusu, Rusya’nın desteğiyle Lazkiye kırsalında stratejik öneme sahip olan Türkmen Dağı’na girdi. Suriye ordusu, 3 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatını genişletmişti. Türkmen Dağı son dakika olayları haberimizde…

Türkmen Dağı’nda neler oluyor? Türkmen Dağı nerededir? Türkmen Dağı’ndaki yüksek Zahi tepesinde Suriye Ulusal bayrağı göndere çekildi. Suriye ordusu, Rusya’nın desteğiyle Lazkiye kırsalında stratejik öneme sahip olan Türkmen Dağı’na girdi.Suriye ordusu,  3 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatını genişletmişti.  Türkmen Dağı son dakikaolayları haberimizde…

Suriye ordusu, Rusya’nın desteğiyle Lazkiye kırsalında stratejik öneme sahip olan Türkmen Dağı’na girdi. Ordu, El Nusra’nın da içinde yer aldığı Fetih Ordusu’nun elindeki iki kasabayı ele geçirdi.

Suriye ordusu,  3 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatını genişletmişti.

 

Yerel kaynaklara göre ordu, sabah erken saatlerde Rusya’nın da hava desteğiyle Fetih Ordusu’nun kontrolünde bulunan Türkmen Dağı mevkiindeki Fırınlık, Acısı ve Avanlı bölgelerine aynı anda saldırı başlattı.
Bölgede stratejik bir öneme sahip olan Türkmen Dağı’na giren Suriye ordusu, şiddetli çatışmalar sonucunda Dagameşle ve Şems kasabasını ele geçirdi.

Türkmen Dağı'nda Neler Oluyor?

Türkmen Dağı Nerede?

Lazkiye ile İdlib’in arasında bulunan Türkmen Dağı, 3 yıl önce muhaliflerin kontrolüne geçmişti.

 

Anadolu Ajansı’na göre, çatışmalarda yaralanan Fetih Ordusu mensuplarında 4 yaralı Türkiye’ye getirildi, yaralılardan biri hayatını kaybetti.

Suriye Ordusu, 4 gündür devam eden çatışmaların ardından, Lazkiye kentinin kuzeydoğusunda yer alan Türkmen Dağı bölgesini El Fetih Ordusu’nun elinden aldı.

Türkmen Dağı'nda Neler Oluyor?

Türkmen Dağı’ndaki yüksek Zahi tepesinde Suriye Ulusal bayrağı göndere çekildi.
Dagameşle ve Şems kasabasını dün ele geçiren Suriye Ordusu, bugün de bölgenin çevresindeki 15 köyü aldı.
 
Suriyeli yerel kaynaklar, Bayırbucak Türkmenleri bölgesine 3 gün önce başlayan saldırılarda çok sayıda Türkmenin hayatını kaybettiğini, çok sayıda yaralı bulunduğunu bildiriyor. Saldırılar nedeniyle 18 Türkmen köyünün boşaltıldığı ayrıca can güvenliği nedeniyle binlerce kişinin Yayladağı İlçesi’nin karşısındaki Lazkiye’nin Yamada Köyü’nde bulunan çadır kentlere sığındığı, çok acil gıda ve çadıra ihtiyaçları olduğu belirtiliyor
Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Lazkiye kentinin kuzeyindeki Türkmen Dağı’nda rejim güçleriyle Türkmen birlikleri arasında şiddetli çatışmaların devam ettiği bildirildi.
Rus ordusu, kara, deniz ve havadan Esad güçlerine destek vererek Türkmen Dağı’ndaki Kızıldağ mevkisine ağır silahlarla saldırırken, rejim güçlerinin, Kızıldağ mevkisine birkaç koldan saldırmaya başladığı, helikopterlerin Kızıldağa yakın 45. tepe mevkisine asker indirdiği ifade edildi.
Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, Vezir, AA muhabirine, dün sabah saatlerinde başlayan yoğun saldırıların birkaç noktada devam ettiğini kaydetti.
Türkmen birliklerin tüm imkanlarıyla bölgeyi savunmaya çalıştığını aktaran Vezir, şöyle konuştu:
“Türkmen Dağı’ndaki Türkmen birlikler dağın kontrolünü kaybetmemek için ellerindeki tüm imkanları kullanıyor. Ancak Türkmen birliklerin acil lojistiğe ihtiyacı var. Bölgedeki en yüksek noktalardan Kızıldağ, rejimin eline geçerse Türkmenler stratejik bir yer kaybetmiş olacak. Kızıldağ rejimin eline geçerse rejim bu dağdan istediği bölgeye saldırabilir. Türkmen Dağı ve Cebel el-Ekrad da tehlikeye girer. Bu saldırılarda o zaman ciddi göçler olur.”
Kızıldağ tepesine zırhlı araç
Suriye’de Esed rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırıları sürerken, Gimam, Derhanne, Çardaklı, Kırıkaltı ve Kızıldağ tepelerinde çatışmalar devam ediyor.
Alınan bilgiye göre, rejim güçleri, Türkmen köylerine yönelik birkaç noktadan başlattığı saldırılarına bugün de devam ediyor.
Yerel kaynaklar, birçok noktanın ağır silahlarla vurulduğunu belirtirken, Türkmen birliklerle rejim arasında Gimam, Derhanne, Çardaklı, Kırıkaltı ve Kızıldağ tepelerinde çatışmaların sürdüğünü bildirdi.
Rejimin, dün gece büyük oranda hakimiyet sağladığı Kızıldağ tepesine zırhlı araç çıkartmaya çalıştığı kaydedildi.
http://www.haberport.com/dunya/turkmen-dagi-nda-neler-oluyor-turkmen-dagi-nerededir-turkmen-dagi-son-dakika-olaylari-turkmen-dagi-haberleri-14-subat-2016-pazar-h53889.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.