Ukrayna’da grip 46 can aldı

0
1321

Ukrayna’da havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında artış görülüyor. Domuz gribinden de ölümlerin yaşandığ ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 46’ya ulaştı.

Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı Roman Vasilişin, ülke genelinde 46 kişinin gripnedeniyle öldüğünü açıkladı. Can kayıplarının nedenleri arasında hastaların doktora geç başvurmasını gösteren Roman Vasilişin; “Can kayıplarının başlıca nedeni grip vakalarının çok geç hastaneye gelmesi. Genelde hastalarımız evlerinde tedavi olmaya çalışıyor. Tıbbi desteğe çok geç başvuruyor. Aslında erken teşhiş durumunda tedavi edilebilecek gribin, zatürreye (pnömoni) çevrilmesi nedeniyle ölüyorlar.” dedi.

Ülke genelinde en fazla grip vakalarının görüldüğü bölgelerin başında Vinnitsa ve Donetsk bölgeleri geliyor. Başkent Kiev’de ise 16 Ocak’ta okullar süresiz olarak karantinaya alındı. Bunun yanı sıra ülkenin değişik şehirlerinde okullarda eğitime ara verilmeye başladı.

Öte yandan Zaporoj Bölgesinde, 11 kişinin domuz gribi olarak bilinen A H1N1 tedavisi gördüğü belirtildi. Ukrayna Salgın Hastalıklar Merkezi (SES) grip hastalığının ikinci dalgasını, Şubat ayında beklediklerini açıkladı. (CIHAN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.