Yeni bir televizyon geliyor

0
2397

roman3

 

RomanTV kanalı yayın hayatına başlıyor. Ancak kanal yayın hayatına başlamadan tartışmaları da beraberinde getirdi.

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, kanalın yayın çizgisi hakkında, Roman vatandaşların bugüne kadar hep eğlence aracı olarak görüldüğünü, bundan camia olarak rahatsızlık duyduklarını belirterek, ‘görüyor musunuz açlıktan ölseler de her gün oynuyorlar’ şeklindeki imajı artık yıkmak istiyoruz” dedi. Çokyaşar,  RomanTV hakkında, “Türkiye’de ayrımcılığın, ırkçılığın önünde durabilecek, bütün etnik kimliklerin kardeş olduğunu anlatabilecek ve ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda yayın politikası izleyecek” diye konuştu.

 

roman1

 

Ancak Çokyaşar’ın bu sözlerine Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ise tepki gösterdi. Şallı, “Bunlar olumlu söylemlerdir. Ancak, siyasi kimlikli bir roman konfederasyon başkanı bu aşamada bizlere göre figüran, asıl aktörlerden hiç açıklama gelmedi. Açıklamayı yapan Ahmet Çokyaşar, bu açıklamalardan sonra herhalde kanalın genel yayın yönetmeni olacak” diye konuştu. Şallı, şunları söyledi:

“ROMANTV, içerik olarak Türkiye’de romanların gerçek sesi olup; eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve ayrımcılıkta mücadele edecek yayınlar yapmasını olumlu gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ancak, belirli bir siyasi çizgi etrafında romanlar yönlendirilmeye çalışılırsa bu televizyon kanalının Türkiye’de romanlara faydası olmayacaktır.

‘ANADİLDE YAYIN’ bu talebin hangi düşünce üzerine oturtulduğunu anlamakta zorlanmakla birlikte herkesin anadilini kullanma hakkı vardır.

ROMANTV, belirli bir siyasi çizgiden uzak objektif yayın yaparak, Romanların sosyal sorunlarını dile getirip, gerçek kültürünü ön plana çıkarıp, çözüm odaklı yayınlar yapması en büyük dileğimizdir. Aksi takdirde, belirli bir siyasi görüşün temsilciliği altında; romanlar “vur patlasın çal oynasın” anlayışının içinde kaybolur gider. Bunun aksi; “Birilerine rant kapısı, Kobra Murat’a da göbek havası düşer.”

 

http://odatv.com/yeni-bir-televizyon-geliyor-1911151200.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.