YPG stratejik üssü ele geçirdi

0
974

Terör örgütü YPG Türkiye sınırı yakınlarında ve muhaliflerin elinde bulunan Miniğ Üssü’nü ele geçirdi. Bu darbe ile Muhaliflerin Halep kırsalındaki kalesi Tel Rifat’ın Türkiye ile olan bağlantısı büyük oranda kesilecek.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kürt güçleri ile rejim birlikleri arasında şiddetli çatışmalara sahne olanMiniğ Hava Üssü ile ilgili ilk haberleri doğruladı. İzleme Örgütü, Rusya’nın bölgede direnen muhaliflere karşı en az 30 hava saldırısı düzenlediğini de ekledi.

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’ye bağlı YPG’nin, muhaliflerin geçen hafta Şam rejimi tarafından Halep’in kuzeyinde başlatılan kara operasyonuyla mücadele etmesini fırsata çevirdiği belirtiliyor.

Rus hava desteği altında, Türkiye sınırına doğru ilerleyişini sürdüren Esed güçleri Azez koridorunun güneyinde Mayir ve Kiffin köylerini de alarak muhaliflerin kuzey Halep kırsalındaki kalesi Tel Rıfat’a dayandırmıştı.

Miniğ’in düşmesi muhaliflere darbe

Miniğ’in düşmesi muhalifler adına bir darbe daha anlamına geliyor. Muhaliflerin Halep kırsalındaki kalesi Tel Rifat’ın Türkiye ile olan bağlantısı büyük oranda kesilecek.

3 Şubat’ta silahlı muhaliflerin kuşatması altındaki Şii nüfusa sahip Nubbul ve Zehra köylerine ulaşan ordu birlikleri ve müttefiki Hizbullah güçleri, Türkiye ile vilayetin merkezi olan bölünmüş Halep şehri arasındaki yaşamsal öneme sahip Azez koridorunu kesmişti.

 

http://www.yenisafak.com/dunya/ypg-stratejik-ussu-ele-gecirdi-2408031

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.