Zaman Gazetesinden Doğu Perinçek’e Tazminat

0
1295

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Zaman gazetesinde “Gazeteci Uğur Mumcu, Perinçek ve Küçük’ün talimatıyla öldürüldü” başlığı ile çıkan haber üzerine açtığı tazminat davasını kazandı.

Perinçek’in avukatları, Zaman gazetesinin 31 Aralık 2009 tarihinde, terör örgütü PKK’nın eski yöneticilerinden Şükrü Gülmüş’ün yönettiği “Nasname” adlı internet sitesinden alıntı yaparak hazırladığı habere tazminat davası açmıştı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 6 Mayıs 2010 tarihli kararında basının özgür olduğunu ancak bu özgürlüğün demokratik bir toplumun gereklerine uygun olması, kişilik haklarının korunması gerektiğini belirtti.

Yerel mahkemenin kararına itiraz eden gazete, konuyu Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı bozdu. 15 Kasım 2012’de yeniden görülen davanın ilk oturumunda mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına direnerek, gazetenin Perinçek’e 8 bin lira manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı. Zaman gazetesi konuyu bir üst mahkemeye taşıdı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da yerel mahkemenin verdiği kararda direnmesinin yerinde olduğuna hükmetti.

BAŞLIKTA KESİN HABERDE İDDİA

Kararda “Gazete haberin baş- lığını kesin ifade ile verdikten sonra dikkati daha az çekici küçük yazılar ile iddia olduğunu ileri sürmüştür. Sadece iddiadan ibaret bir haberin veriliş şekli bile yayının hukuka aykırılık unsurunu gerçekleştirir. Davalı muhabirin ve gazetenin basın özgürlü sınırlarını aştığı, gerçeklik kriterlerinin bulunmadığı ve objektiflikten uzak haber olduğundan davacının kişilik haklarına ağır saldırıda bulunmuştur.” denildi.

 

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/zaman-gazetesi-dogu-
perincek-e-tazminat-odeyecek-h94170.htmlzaaa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.