Almanya Ukrayna’ya Silah Vermeyecek

0
121

Bir kaç gün önce Ukrayna, Almanya’dan 12 bin tanksavar fuzesi yardımı yapmasını istemişti.  Almanya, Ukrayna’ya silah verecek mi? Ukrayna’nın isteği Almanya’da nasıl etki uyandırdı?
TMB tv haberin sorularını Almanya’dan yazar Orhan Aras cevaplandırdı.

Sosyal Demokrat, Yeşiller ve Serbest Liberal partiler tarafından yönetilen Almanya, Ukrayna ile yakın ilişkileri olmasına rağmen silah satımında adım atmak istememektedirler. Başbakan Schulz ve Dışişleri Bakanı Baerbock yaptıkları açıklamada, Ukrayna’ya insani yardım yapacaklarını ama savunma silahları dahi hiç bir silah vermeyeceklerini söylediler. Hatta, Dışişleri Bakanı Baerbock, kriz bölgelerine silah satımının Alman yasalarına göre yasaklandığını savundu.
Almanların en çok satan dergilerinden Der Spiegel ise, bazı uzmanların görüşlerine yer vererek bu açıklamanın komik olduğunu yazdı ve Almanya’nın dünyadaki çeşitli bölgelere silah satışı gerçekleştirdiğini savundu.
Alman Haber Ajansı Deustche Welle’de yer alan bir haberde de Almanya’nın Ukrayna’ya maddi yardım, askerlerine miğfer verebileceğini ama silah satmayacağı duyuruldu. Aynı haber kanalında bu durumun Ukrayna’nın Almanya’daki Büyükelçisi Andrij Melnyk tarafından sert bir şekilde eleştirildiğini ve Ukrayna’nın gerçek dostlarının bu zor zamanda belli olacağını söylediğini yazdı.
Die Zeit gazetesi Almanya’nın Ukrayna ile Rusya arasında sıkıştığını, Ukrayna’ya silah satarak Rusya ile ilişkileri bozmak istemediğini öne çıkardı.
Ayrıca Alman medyası hem Ukrayna krizini yazarken hem de Almanya için oluşacak ekonomik krizi de öne çıkarmaktadır. Devlet Televizyonun haber programı Tagesschau (Günebakış) programında Ukrayna krizi ile Almanya’nın gaz ve buğday alımında zorluk çekeceği yazılmaktadır. Uzamanlar Almanya’nın Ukrayna ve Rusya’dan 16 milyon ton buğday aldıklarını belirtmektedirler.
Öte taraftan Rusya ile Almanya arasında karşılıklı bir medya çekişmesi de olduğu görülmektedir. Almanya, Russia Today’ın Almanya’daki yayınını durdururken Rusya’da Deutsche Welle’nin Moskova bürosunu kapatarak karşılık verdi.
Genel olarak Alman basınında Rusya yayılmacı, emperyalist ve Putin de acımasız, zalim biri olarak gösterilse de Hükumetin Ukrayna krizinde tarafsız kalması çeşitli uzmanlar tarafından ağır eleştirilere maruz kalmaktadır.almanya-ukraynaya-silah-vermeyecek