DÜNYA ÇİN’İN KÖPEK KATLİAMINI DURDURMAK ÇABASINDA…

0
2240

DÜNYA, ÇİN’İN KÖPEK KATLİAMINI (YULİN KÖPEK FESTİVALINI)DURDURMAK İÇİN KENETLENDİ

160610195109_petdogs640

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’in  geleneksel olarak her yıl Guangşi eyaletinin  Yulin kentinde düzenledığı   acımasız ve vahşi yöntemlerin köpek katliamı yaptığı ” Sözde Köpek Yeme Festivali“‘nı durdurmak için  sosyal medya üzerinde yürütülen  tepki her gün  daha da büyüyerek devam ediyor. Dünya’nın çeşitli ülkelerindeki Hayvan hakları savunucularının yıllardır karşı çıktığı bu insanlık dışı festivale bu yıl sosyal medyadan tepki yüzbinleri buldu.   Hürriyet Haber  18 Haziran 2015 

Sosyal medya Yulin Köpek Festivali'ni durdurmak için kenetlendi
 Çin’in Guangşi eyaletinin Yulin kentinde her yıl 21 Haziran’da düzenlenen festivalde binlerce kedi ve köpeköldürülüyor. Köpek eti severlerin katıldığı festivale karşı geçtiğimiz hafta 15 şehirde protesto yürüyüşü düzenlendi.

Yerel halka göre bu festival yazı kutlamak için yapılıyor. Çin’deki efsanelere göre köpek eti kötü ruhları uzak tutuyor ve cinsel gücü artırıyor. Hayvan hakları aktivistlerinden ve batı ülkelerinden gördükleri tepkilerden rahatsız olan yerelhalk, geleneklerine saygı duyulması gerektiğini söylüyor.

Her yıl düzenlenen festivale karşı eleştiriler ise bu yıl, önceki yıllara göre daha ağır.

Twitter‘da trend topic olan festivalin durdurulması için çabalar  sürüyor. Türkiye ‘nin de gündemine de giren bu festival için #StopYuLin2015 hashtag’i kullanılıyor. İstatisliklere göre son bir ayda #StopYuLin2015 hastag’i kullanılarak 825 binden fazla Tweet atıldığı açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.